Ministr Vojtěch kvůli koronaviru nařídil zastavit vydávání víz v Íránu

08.03.2020 6:50

Česko ode dneška přestává kvůli obavám ze šíření nového typu koronaviru vydávat víza na svém zastupitelském úřadu v íránském Teheránu. Úřadu to uložilo Ministerstvo zdravotnictví v mimořádném opatření, které podepsal ministr Adam Vojtěch (za ANO). Vojtěch to oznámil na twitteru. Situace s koronavirem není podle ministra v Íránu pod kontrolou.

Ministr Vojtěch kvůli koronaviru nařídil zastavit vydávání víz v Íránu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch
reklama

„Mají více než 1000 nových pozitivních případů za den. Musíme na to reagovat a chránit ČR před zavlečením koronaviru z této země,“ napsal ministr na twitteru. Vydávání víz občanům z Íránu do ČR se zastavuje s okamžitou platností. Ministerstvo zdravotnictví v textu mimořádného opatření zveřejněném na svém webu uvedlo, že v Íránu je zhruba 5000 případů nákazy a je žádoucí omezit odtud cesty „do doby efektivní kontroly epidemie“.

Zastupitelský úřad ČR v Teheránu nemá podle mimořádného opatření přijímat žádosti o víza a pobytová oprávnění, nemá o nich vést řízení a rozhodovat. Výjimkou jsou žádosti o krátkodobá schengenská víza rodinných příslušníků občanů České republiky. „Ministerstvu vnitra se ukládá pozastavit rozhodování již probíhajících řízení o udělení pobytových oprávnění podaných na zastupitelském úřadu v Teheránu,“ píše se také v dokumentu.

V Česku je zatím 26 potvrzených případů nákazy, s výjimkou jednoho všechny souvisejí s Itálií. Jedna nakažená byla v americkém Bostonu. U všech 26 pacientů je průběh nemoci mírný. V jiném mimořádném opatření Ministerstvo zdravotnictví nařídilo, aby všichni lidé z Česka, kteří se budou ode dneška vracet z Itálie, zůstali na dva týdny v izolaci. Dnes povinnou karanténu po návratu z Itálie rozšířilo i na cizince, kteří v ČR trvale či přechodně žijí nebo pracují. Omezení se ale nově nevztahuje na řidiče kamionů a zdravotní služby a na piloty.

Česko už dříve s Itálií i s dalšími dvěma koronavirem silně zasaženými zeměmi, s Čínou a Jižní Koreou, přerušilo letecké spojení. Platí také zákaz vývozu dezinfekčních přípravků na ruce a respirátorů s vysokou účinností do zahraničí.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Skandál střídá skandál, spustil Moravec. Pak Havlíčkovi předčítal, co píší lidé na sítích

14:11 Skandál střídá skandál, spustil Moravec. Pak Havlíčkovi předčítal, co píší lidé na sítích

V první hodině Otázek Václava Moravce ve studiu České televize se sešli vicepremiér za ANO Karel Hav…