Ministr Vojtěch natvrdo: Cigarety se možná zakážou úplně, alkohol zdraží

31.08.2018 9:47

Šéf resortu zdravotnictví spustil ostrou palbu do nemocnic. Slovní granát však hodil i mezi kuřáky, občany, kteří popíjejí alkohol, a hospodské. Nahlédněte.

Ministr Vojtěch natvrdo: Cigarety se možná zakážou úplně, alkohol zdraží
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch
reklama

Ministr zdravotnictví za hnutí ANO Adam Vojtěch má za to, že některé české nemocnice nehospodaří dobře. Podaří-li se to změnit, mohli bychom ušetřit desítky až stovky milionů korun. Šéf resortu proto začal budovat určitý systém, podle kterého bude možné porovnávat, jak která nemocnice hospodaří. Takový systém dosud neexistoval a Vojtěch nechápe, jak vlastně mohli jeho předchůdci ony nemocnice efektivně řídit. Svůj údiv dal člen vlády najevo v rozhovoru s Lubošem Xaverem Veselým v internetové televizi XTV.cz.

Nemocnice by napříště měly zadávat zakázky transparentně. Pokud se tak neděje, ministr je připraven „být nemilosrdný“, jak řekl moderátorovi Veselému, a mohou padat hlavy. Některé ředitele už také Vojtěch odvolal. Pokud budou nemocnice vedeny řádně, tak se prý za rok až za dva může situace zlepšit, což mohou pocítit i pacienti.

„Pokud ty peníze unikají někam jinam, pokud se nakupuje za více, než se musí, tak třeba personál nedostane ty peníze, které by mohl dostat, protože t peníze odtékají někam jinam. A může se taky stát, že ta neocnice nemá na to, aby léčila tolik pacientů, kolik by bylo potřeba,“ podotkl člen vlády. Důležité je, aby se osekávaly různé penězovody, které mohou zkrátka vést „někam“. „Chceme, aby ty peníze zůstaly v té nemocnici, aby šly na léky, na materiál a pro personál,“ zdůraznil.

Ránu však zasadil nejen nemocnicím. Udeřil také na kuřáky a na občany popíjející alkohol. Statistiky ukazují, že Česká republika okupuje horní přičky v množství vypitého alkoholu u mladistvých a Vojtěch by s tím rád něco udělal. V prvé řadě by alkohol zdražil. Ale není to jen o zdražování.

„Ono to není jenom o zdražení, je to o tom, že musí být ještě větší sankce na ty hospodské, kteří nalévají mladistvým, musí být přísnější kontroly a tak dál. Alkohol bezesporu způsobuje mnohá onemocnění, a pokud děti začnou pít v takto raném věku, tak ty důsledky mohou být poměrně závažné,“ uvedl ministr.   

A o kolik by člen vlády zdražoval, kdyby bylo na něm? U tvrdého alkoholu by zdražoval pozvolně. Stejně škodlivé jako alkohol je také kouření, které má podle ministra dopady na celou společnost. „Možná, že když se podíváme za deset, dvacet let, tak se možná cigarety už vůbec prodávat nebudou. Je jasné, že kouření se omezuje a možná za dvacet let lidstvo dospěje k tomu, že se cigarety přestanou prodávat zcela,“ pravil ministr.

„V nějaké delší době se možná řekne, že se cigarety prodávat nemají, že to bude podobné jako s marihuanou,“ pokračoval člen vlády.

Odmítal však prozradit, co by zakázal potom. Hranolky lidskému zdraví také dvakrát neprospívají, ale o jejich zákazu mluvit nechtěl.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Karel Šíp padal smíchy kvůli covidu: Herec hraje, dokud nechcípne. A teď...

14:24 Karel Šíp padal smíchy kvůli covidu: Herec hraje, dokud nechcípne. A teď...

Jak se hercům v divadle hraje za časů koronaviru? Jinak než dříve, to je jisté. Publikum je zarouško…