Ministr Vojtěch představí lokální opatření proti šíření covidu-19

29.06.2020 6:13

Lokální opatření proti šíření nemoci covid-19, situaci v Česku kolem koronaviru nebo nový systém informování o vývoji nákazy dnes představí ministerstvo zdravotnictví. Ministr Adam Vojtěch (za ANO) o víkendu v médiích opakovaně uvedl, že chystané rozvolňování opatření proti koronaviru od 1. července se nebude týkat Karvinska. Opatření se tam naopak zřejmě zpřísní. V Česku v pátek a v sobotu výrazně zrychlil denní nárůst nových případů covidu-19. Podle Vojtěcha je to právě kvůli lokálnímu ohnisku nemoci na Karvinsku.

Ministr Vojtěch představí lokální opatření proti šíření covidu-19
Foto: Hans Štembera
Popisek: Adam Vojtěch
reklama

Podíl nově potvrzených případů covidu-19 na počtu testů se v sobotu oproti pátku zhruba ztrojnásobil na 10,99 procenta. Je tak podle údajů ministerstva nejvyšší od 10. března, kdy se v Česku virus začínal šířit. Nových případů nákazy přibylo v sobotu 260, což byl největší denní nárůst od 8. dubna. Vojtěch v neděli na CNN Prima News řekl, že nové případy přibývají hlavně po rozsáhlém testování na Karvinsku a v těžební firmě OKD. Za sobotu bylo podle ministra na Karvinsku odhaleno 122 nových případů nemoci.

Kvůli tomu se na Karvinsku nyní nebudou na rozdíl od většiny Česka uvolňovat opatření proti koronaviru. Premiér Andrej Babiš ve videu na facebooku řekl, že to vypadá, že v obcích a městech na Karvinsku a Frýdecko-Místecku bude od úterý platit mimořádné opatření proti koronaviru. Týkat se podle Babišových a Vojtěchových vyjádření bude například hromadných akcí, nemocnic a sociálních zařízení, otevírací doby hospod a přeshraničních pracovníků.

Změní se možná i opatření v Praze. Tam je sice ze všech regionů největší absolutní počet zaznamenaných případů nákazy od začátku epidemie, ale nárůst nakažených v posledních dnech byl nízký. Situace v hlavním městě vypadá podle Babiše dobře, roušky v pražské MHD zřejmě nebudou od 1. července povinné s výjimkou metra, řekl. Vojtěch podotkl, že v Praze u covidu-19 není eskalace.

Ministr Vojtěch také v sobotu oznámil, že Česko od tohoto týdne uvolní režim na hranici s regionem Slezské vojvodství v Polsku. Češi ani cizinci už nebudou při cestě z něj muset předkládat negativní test na covid-19, nebo podstupovat karanténu. Slezské vojvodství dosud spadalo s Portugalskem a Švédskem podle ministerstva mezi oblasti s nejvyšším rizikem nákazy koronavirem. Nově se zařadí mezi země s nízkým rizikem, kam zahrnuje ministerstvo většinu evropských zemí. Kromě toho ještě úřad uvádí kategorii středního rizika nákazy, kam řadí jen Velkou Británii.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Němcová si přečetla Seznam a vyděsila se: Už je tu Sputnik! Kriticky vážná situace! Ale je to trochu jinak...

16:41 Němcová si přečetla Seznam a vyděsila se: Už je tu Sputnik! Kriticky vážná situace! Ale je to trochu jinak...

Ruská vakcína Sputnik V je podle informací některých českých médií v České republice, kam se dostala…