Ministr dopravy Dan Ťok prozradil, co bude muset udělat jeho nástupce

6. 9. 2017 14:26

Ministr dopravy nové vlády se bude muset především zasadit o zrychlení přípravy staveb formou nového zákona o liniových stavbách, dokončit rekonstrukci dálnice D1 do roku 2020 a během příštího roku dokončit výběr nového provozovatele mýtného systému. Na dnešním setkání s novináři to řekl současný ministr dopravy Dan Ťok (za ANO). Zároveň uvedl, že by měl zájem na postu ministra zůstat i po říjnových parlamentních volbách, pokud by to volební výsledek hnutí umožnil.

Ministr dopravy Dan Ťok prozradil, co bude muset udělat jeho nástupce
Foto: Zuzana Koulová
Popisek: Na setkání do Pardubic přijel také ministr dopravy Dan Ťok
reklama

„Kdybych to byl já, věděl bych co dělat,“ uvedl dnes Ťok k možnosti setrvání v úřadu. Možnost zrychlit výstavbu změnou zákona o liniových stavbách má v současnosti podle něj širokou podporu napříč parlamentními stranami. Existuje proto možnost změnit současný stav, kdy prospěšné liniové stavby může účinně blokovat každý, kdo má chuť, dodal.

Příkladem je dálnice D49, která má vysoutěženého zhotovitele, posudek stavby na životní prostředí, ale napodruhé už je stavební řízení napadáno kvůli výjimkám pro zvláště chráněné živočichy. „Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) dva roky řešilo správné nakládání s křečkem polním, který se v místě plánované dálnice nachází. Po vyřešení problémů s křečkem přišly stížnosti na udělené výjimky pro dalších 17 chráněných živočichů, mimo jiné pro mravence, vlaštovky, rorýse nebo včelu obecnou,“ uvedl Ťok. Podle něj by vliv veřejnosti měl být omezený například jen na možnost vyjadřovat se k významným stavbám v rámci řízení na získání zeleného stanoviska EIA.

Dalším velkým tématem je podle Ťoka otázka liberalizace železnice, kterou v současnosti blokuje spor o režijní jízdné pro zaměstnance železnice a jejich rodinné příslušníky. Tento problém je podle něj potřeba vyřešit po volbách, kdy se obmění reprezentace politická i vedení drážních odborů, které proti omezení zaměstnaneckých benefitů nejvýrazněji vystupuje.

Změnu potřebují ale i pravidla fungování autoškol, kde je podle Ťoka vhodné zavést takzvaný řidičák na zkoušku pro čerstvé držitele řidičských průkazů. Tito noví šoféři, kteří ale zároveň nemusí být nutně mladí, totiž statisticky působí více nehod než zkušení řidiči.

Ještě před volbami plánuje Ministerstvo dopravy poslat do vlády materiál, podle kterého by v Česku mohl vzniknout okruh pro testování vozidel bez řidiče, nebo vypsat dotační program na výstavbu nabíjecích stanic pro elektromobily. Spolu s Německem pak chce úřad posílit pozici alternativních paliv v dopravě projektem, který by spojil Prahu s některou z německých metropolí autobusem na vodíkový pohon. V úvahu podle Ťoka přicházejí linky do Minichova, Norimberku nebo do Drážďan.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nic! Dvě tajná jednání Sněmovny. A zase nic. Ten člověk už nás stál tolik peněz. Nevěřím mu! Novinářský kolega potopil Kroupu

16:04 Nic! Dvě tajná jednání Sněmovny. A zase nic. Ten člověk už nás stál tolik peněz. Nevěřím mu! Novinářský kolega potopil Kroupu

„Myslím, že kauza Kroupa překryla kauzu Vrbětice a udělala z ní kameňák. A to ještě fandím všem Kame…