Ministr dopravy Šmerda nechce zasahovat do platu Fejka v ČD

09.06.2011 9:54

Ministr dopravy Radek Šmerda (bezpartijní) nebude chtít po Českých drahách (ČD) vysvětlení, proč jejich nový ombudsman Petr Fejk pobírá čtvrt miliónu korun měsíčně. Deníku Právo to oznámil mluvčí ministerstva Jakub Ptačinský.

Ministr dopravy Šmerda nechce zasahovat do platu Fejka v ČD
reklama
Za platy svých pracovníků plně odpovídá představenstvo ČD. A jenom to může podle Ptačinského rozhodnout, zda s tak vysokým platem ombudsmana Fejka něco udělá. Ministr Šmerda nehodlá do platů managementu ČD zasahovat.

Letos v únoru stanovil bývalý ministr dopravy Víta Bárta (VV) kritéria pro roční prémie šéfů státních firem. Generální ředitel ČD Petr Žaluda by mohl za tento rok dostat stoprocentní prémii, pokud provozní zisk drah stoupne o 75 procent, počet cestujících ve vlacích vzroste o 1,4 procenta a průměrné stáří vozového parku se sníží z 27 na 26 let.

Sobotka: V době snižování platů je to nehoráznost

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka vyzval ve středu premiéra Petra Nečase (ODS), aby nechal prověřit údajně přemrštěný Fejkův plat.

„Není možné, aby ta věc zůstala jen tak, vždyť akciová společnost České dráhy je vlastněna státem. Jde o nehoráznost v době, kdy se snížily platy hasičům, policistům i dalším lidem, kteří pracují pro stát," namítá Sobotka v deníku Právo.

Předseda sociální demokracie požaduje po vládě, aby prošetřila také platy vrcholových manažerů Českých drah a dalších podniků, ve kterých má stát stoprocentní nebo většinový podíl.

ČD si vydržuje Fejka

České dráhy si letos v březnu zvolily vůbec prvního ombudsmana Petra Fejka. Má dohlížet na to, zda ČD dodržují firemní předpisy pro vyřizování podnětů cestujících.

ČD od 1. dubna snížily platy některým manažerům, referentům a specialistům o 10 procent. Ostatní zaměstnanci mají zmrazeny platy na úrovni z loňského roku. Pracuje zde 27 tisíc lidí. Dráhy si tímto krokem chtěly ušetřit až 70 milionů korun.

Deník Právo ovšem připomíná, že Fejk pobírá měsíčně pětkrát více než když byl ředitelem pražské zoo a má dvakrát vyšší plat než veřejný ochránce práv Pavel Varvařovský.

"Jeho plat je 270 tisíc. Ještě ale dostává příspěvek na životní a rizikové kapitálové pojištění. To je měsíčně skoro sto tisíc," prozradil deníku Blesk šéf dopravních odborářů Jaromír Dušek. Pokud by se neosvědčil a dráhy by mu musely dát výpověď, dostane Fejk ještě "zlatý padák" v podobě 24 měsíčního odstupného.

Související:

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vfe
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Noví komunisté, ti zelení. Nikdo si je tak ale netroufá nazvat. Takže to Karolína Stonjeková napravila a naložila jim za vše

20:13 Noví komunisté, ti zelení. Nikdo si je tak ale netroufá nazvat. Takže to Karolína Stonjeková napravila a naložila jim za vše

Komentátorka Karolina Stonjeková varuje před vlnou „nových mladých komunistů“. Avšak nemyslí jimi čl…