Zároveň u příležitosti prvních 100 dnů, které ministři Sobotkovy vlády už měli k dispozici, uvedl, že stabilizace situace v Národní galerii je stále aktuálním problémem, na který se soustředí. Stabilizaci ale fakt, že přesný termín Fajtova nástupu nesdělil, nepomáhá. Už v únoru Herman řekl, že jinou variantu řešení neobsazeného místa generálního ředitele NG než tu, že se jej dříve či později ujme Fajt, nevidí. Oba od té doby odkazují na fakt, že Fajt musí mimo jiné vyřešit své pedagogické angažmá v zahraničí.
Historik umění Fajt měl do NG přijít již loni v září, tak jak o tom rozhodla ministryně Alena Hanáková (TOP 09 a STAN). Učinila tak ale již v době, kdy byla její vláda v demisi a ona sama ještě pár dní předtím na svou funkci rezignovala. Fajtův mandát je mimo jiné kvůli tomu vnímán od té doby některými lidmi jako slabý. Ministr úřednické vlády Jiří Balvín Fajtův nástup dvakrát odložil, Fajt tedy dál zůstával ve svém německém působišti, ale na funkci ředitele NG se dle svých vyjádření připravoval.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: dkr, čtk