Ministr obrany Metnar: Výsledek řízení s Řehkou nelze předjímat

01.11.2018 19:35

Výsledek budoucího kázeňského řízení s generálem Karlem Řehkou nyní nelze předjímat. V odpovědi na dnešní interpelaci Heleny Langšádlové (TOP 09) to řekl ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO). Řehkovi hrozí řízení kvůli vyjádření na adresu Lubomíra Zaorálka (ČSSD), podle kterého by mělo Česko i Severoatlantická aliance zvažovat odchod z Afghánistánu. Langšádlová zdůraznila, že nikdo, ani vojáci, nesmí být trestán za vyjádření osobního a občanského postoje.

Ministr obrany Metnar: Výsledek řízení s Řehkou nelze předjímat
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr obrany Lubomír Metnar

„Vůbec nemusí být zjištěno, zdali se (Řehka) nějakého provinění dopustil, a pokud ano, jak bylo závažné, anebo ne,“ uvedl Metnar. Řízení dosud nebylo zahájeno, protože nyní Řehka působí v zahraničí. Je zástupcem velitele Mnohonárodní divize severovýchod v polském Elblagu. Kárné řízení povede podle Metnara náčelník generálního štábu Aleš Opata.

„Všichni vojáci napjatě sledují politické komentáře, řada z nich by chtěla vyjádřil svůj názor. Ale jako profesionálové znají svou pozici. Mimo jiné si uvědomují, že dobrovolným vstupem do armády se zavázali být podle litery zákona striktně apolitičtí,“ komentoval záležitost ministr obrany. Řehku ale také označil za perspektivního generála, který jistě „bude mít šanci ještě celou řadu věcí dokázat“.

Řehka na Zaorálkovy úvahy reagoval na svém facebookovém profilu mimo jiné slovy: „Taková nuznost, ubohost, nízkost.“ V závěru poměrně obsáhlého textu, v němž upozornil i na „podkopávání“ obranyschopnosti a bezpečnosti vojáků v misi, zaspekuloval o sabotáži, minimálně v morální rovině.

Záležitost se stala předmětem interpelací už před týdnem. „Myslím si, že zde pan generál Řehka trošku přestřelil, trošku moc přestřelil a měl by si jasně ujasnit podle ústavy, kde je pozice poslance, zákonodárce a kde je pozice vojáka, který má bránit českou zemi,“ řekl ve svém dotazu na Metnara komunistický poslanec Leo Luzar. Už tehdy ministr obrany řekl, že věc se bude kázeňsky řešit po Řehkově návratu ze zahraničí.

Zaorálkova vyjádření ale Metnar pokládá za nešťastná. Návrh debatovat o stažení vojáků z Afghánistánu dnes znovu odmítl. Poukázal na to, že nový mandát působení české armády v misích letos schválily obě parlamentní komory.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nabTato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Toto není Rusko, ale Francie: Brutální údery těžkooděnců. Zatčení rakouští školáci na výletě. Amputovaná varlata...

14:30 Toto není Rusko, ale Francie: Brutální údery těžkooděnců. Zatčení rakouští školáci na výletě. Amputovaná varlata...

Ve Francii pokračují masivní protesty proti nepopulární důchodové reformě. Bezpečnostní složky čelí …