Ministr zdravotnictví navrhl úplný zákaz kouření v restauracích

28.1.2015 5:27 odp.

Úplný zákaz kouření cigaret, včetně elektronických, ve všech restauracích, na koncertech, dětských hřištích a sportovištích, v nemocnicích a jejich venkovních areálech s výjimkou vyhrazených prostor navrhuje ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček v zákoně, který dnes dal k připomínkám. Zákaz se týká všech provozoven stravovacích služeb. Podle zákona by také měl být v nabídce restauračních zařízení nápoj levnější než pivo. Za nalití alkoholu dětem a dospívajícím může být provozovna ihned uzavřena. Stoupají také pokuty za nalití alkoholu dětem na dva miliony a dospívajícím na milion korun.

Ministr zdravotnictví navrhl úplný zákaz kouření v restauracích
Foto: Archiv
Popisek: Ilustrační foto

Ministr vychází z návrhu normy, kterou připravil jeho předchůdce Leoš Heger (TOP 09), v řadě ohledů ale je přísnější. Novinkou také je komplexní přístup k problematice alkoholu, tabáku a nelegálních drog, včetně zřízení státního fondu integrované protidrogové politiky. Do fondu by plynul podíl ze spotřební daně za alkohol a cigarety a z loterijní daně.

Němeček v materiálu pro vládu vyčísluje celospolečenské náklady na užívání alkoholu, tabáku a nelegálních drog na 56,2 miliardy korun ročně (z nich 33,1 miliardy za tabák, 16,4 miliardy alkohol a 6,7 miliardy drogy).

Snížení spotřeby tabáku se i přes pokles příjmů státního rozpočtu vyplatí

"Pokud by se podařilo snížit spotřebu tabáku o pět procent, klesnou příjmy státního rozpočtu o 2,1 miliardy korun. Pro zdravotní a sociální rezort by to ale znamenalo díky poklesu nemocnosti, invalidity a úmrtnosti na následky užívání legálních i nelegálních drog úsporu 5,5 miliardy korun ročně," uvádí v důvodové zprávě.

Podobně jako Heger mluví Němeček o zákazu prodeje tabáku, elektronických cigaret a alkoholu v automatech a také v zásilkovém prodeji s výjimkou internetu, kde ale musí zboží převzít osoba prokazatelně starší 18 let. V restauracích nesmějí pobývat opilí mladiství, za jejich vpuštění do provozovny hrozí pokuta.

Zákaz nalévání alkoholu dětem a mladistvým je už v platném zákoně z roku 2005 a Němeček ho do svého návrhu přebírá. Podle starší normy se také nesmí kouřit ve veřejných budovách, vlacích, na nádražích a zastávkách. Restauratéři si zatím mohou vybírat, zda se v jejich zařízení bude kouřit, musejí zajistit oddělené prostory kuřácké a nekuřácké.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vam, čtk

Vaše rady nad zlato

Dobrý den, nemáte to jako politici lehké, na druhou stranu, jste za vodou, takže mimo realitu běžných lidí. Myslíte, že rady typu, více se oblečtě, méně se koupejte v teplé vodě... jsou k něčemu jinému, než že pobouří lidi? Ono to totiž vypadá, že vám úplně chybí sociální cítění nebo nevim.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Lžete! Nařizujte! Lidi neposlouchají!“ Kubek zuřil v ČT, Válek odmítal nutit očkování. Bylo zle

9:54 „Lžete! Nařizujte! Lidi neposlouchají!“ Kubek zuřil v ČT, Válek odmítal nutit očkování. Bylo zle

Velmi vyhroceně skončila pondělní debata ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) s preziden…