Ministře Fialo, neponižujte úroveň vzdělanosti. Vzkazuje Bárta

16.09.2012 13:10

Ministr školství Petr Fiala bývá označován za nejlepšího ministra současného kabinetu a zároveň i celé historie svého rezortu. Poslanec Věcí veřejných Vít Bárta s tímto tvrzením rozhodně nesouhlasí a kritizuje Fialu za jeho některé kroky. "Ministře Fialo, nejste jen 'údržbář'. Neponižujte úroveň vzdělanosti," Vzkazuje ministru na svých webových stránkách.

Ministře Fialo, neponižujte úroveň vzdělanosti. Vzkazuje Bárta
Foto: Hans Štembera
Popisek: Petr Fiala

"Ministr, který je populární právě a jenom za to, že jde cestou nejmenšího odporu a nic moc nedělá, ani nemění, není dobrým ministrem, nýbrž čirým populistou. Rezort školství je nejtragičtější podfinancovanou sférou činnosti českého státu, což je o to horší, že právě školství je naší jedinou nadějí na dlouhodobou ekonomickou i společenskou prosperitu," píše Bárta.

Bárta je přesvědčen, že Fiala nejen že nezlepšuje financování a fungování školství, ale naopak odvolává a škrtá již úspěšně provedené reformy. Příkladem pak podle něj může být návrh na sjednocení státních maturit do jednotné úrovně. To lze přeložit jako zrušení vyšší úrovně státní maturity. "Ministr tak plánuje ponechat úroveň pouze jednu, a to narovinu řečeno dost primitivní a pro excelující studenty nejenom gymnázií zcela demotivující a ponižující," vytýká Bárta.

Státní maturita byla podle něj zaváděna proto, aby zprůhlednila a zefektivnila závěrečnou středoškolskou zkoušku, zaváděla se tak, aby její výsledek byl relevantní pro přijetí studentů na vysoké školy. Zaváděla se tedy slovy Bárty s vysokým a důstojným cílem a ne proto, aby jí oportunistická ministerská byrokracie oklestila na impotentní "nepodkročitelné minimum".

Nefungující auto taky nezahodíte...

Bárta nepopírá, že letošní hodnocení státních maturit provázely chyby, například neschopnost vedení Cermatu komunikovat se studenty nebo řada individuálních selhání nejen ze strany některých hodnotitelů. Ale na odstranění chyb by se mělo pracovat, ne vše po prvním neúspěchu vzdát.

"Ovšem když člověkovi něco nefunguje v nově koupeném autě, tak ho odveze do opravy a nechá si ho doladit, místo toho, aby ho odhodil a držel se 'nepodkročitelného minima' - chůze pěšky," přirovnává Bárta.

Podle něj existuje celá řada konstruktivních návrhů, jak nedostatky původní podoby státních maturit odstranit a dovést jejich myšlenku do celospolečensky prospěšného konce. "To by ovšem vyžadovalo několik měsíců pečlivé práce a především ochotu vzít na sebe tu zodpovědnost a udělat to, co je třeba. Cesta nejmenšího odporu a nepodkročitelného minima je však tak lákavě snadná, že ano pane ministře?" ptá se závěrem Vít Bárta.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: adr

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Párování.

Probíhá párování koalice a opozice? Pokud ano, nejsou potom "obstrukce" jen divadlem pro voliče a opozice to koalici hodně usnadňuje?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zaplatíte 150 Kč, Stardance si pořád nepustíte. Srovnání ČT s Voyo, iPrima nebo HBO Max

7:25 Zaplatíte 150 Kč, Stardance si pořád nepustíte. Srovnání ČT s Voyo, iPrima nebo HBO Max

Málo obsahu za hodně peněz – tak se jeví v porovnání s konkurenčními službami nabídka filmů, seriálů…