Ministři životního prostředí ČR a Saska se dohodli na řešení zápachu v Krušnohoří

26.02.2015 14:17 | Zprávy
autor: vam, čtk

Ministři životního prostředí Česka a Saska, Richard Brabec (ANO) a Thomas Schmidt, se dnes dohodli na postupu při řešení problémů se zápachem v Krušnohoří, na který si léta stěžují obyvatelé saské strany hor. Podle nich zápach pochází z českých chemiček. Saská strana by měla rychleji předávat českým kolegům informace o případech, které se objeví. Čeští inspektoři by se pak mohli rychle dostat na místo a odebrat vzorky. Experti ze Saska chystají nové analýzy, které by pomohly odhalit příčinu. Ministři to dnes řekli novinářům.

Ministři životního prostředí ČR a Saska se dohodli na řešení zápachu v Krušnohoří
Foto: ANO
Popisek: Ministr životního prostředí Richard Brabec

Na řešení podle ministrů obě země spolupracují už léta. Zdroj zápachu se zatím odhalit nepodařilo. Česká inspekce životního prostředí podle svého šéfa Erika Geusse letos v zimě přijala 19 podnětů. Všechny obdržela ale až delší čas poté, co se zápach objevil. "Informace o poslední epizodě jsme dostali v úterý v 10:45, stala se přitom v sobotu. Se zpožděním je akčnost inspekce omezena," uvedl Geuss.

Podle saského ministra Schmidta by se nyní postup měl urychlit. Obyvatelé mohou případ ohlásit přes internet. Saská strana informace hned předá české inspekci. Inspektoři mohou záhy vyrazit na místo a odebrat vzorky. Intenzivní by měla být i spolupráce s českými firmami. Experti ze Saska pracují na analýzách, které by pomohly konkrétní chemické látky a sloučeniny odhalit. Zatím se původce zjistit nepodařilo.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Nemá snad pravdu?

Belgický podnikatel a bývalý lobbista Frédéric Baldan, který kvůli kritice Ursuly von der Leyenové na několik měsíců přišel o přístup ke svým penězům, varuje, že se EU mění v totalitní stát, který chce ovládat veškeré aspekty našich životů. Toho podnikatele nemám, ale také mám dojem, že nás chce EU ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Sudeťáky podpořili, oběti okupace ne! Priority Pavlova Hradu

21:14 Sudeťáky podpořili, oběti okupace ne! Priority Pavlova Hradu

„Vážený pane prezidente, obracím se na Vás nejen jako na hlavu státu a vrchního velitele, ale také j…