Ministři životního prostředí ČR a Saska se dohodli na řešení zápachu v Krušnohoří

26.02.2015 14:17

Ministři životního prostředí Česka a Saska, Richard Brabec (ANO) a Thomas Schmidt, se dnes dohodli na postupu při řešení problémů se zápachem v Krušnohoří, na který si léta stěžují obyvatelé saské strany hor. Podle nich zápach pochází z českých chemiček. Saská strana by měla rychleji předávat českým kolegům informace o případech, které se objeví. Čeští inspektoři by se pak mohli rychle dostat na místo a odebrat vzorky. Experti ze Saska chystají nové analýzy, které by pomohly odhalit příčinu. Ministři to dnes řekli novinářům.

Ministři životního prostředí ČR a Saska se dohodli na řešení zápachu v Krušnohoří
Foto: ANO
Popisek: Ministr životního prostředí Richard Brabec

Na řešení podle ministrů obě země spolupracují už léta. Zdroj zápachu se zatím odhalit nepodařilo. Česká inspekce životního prostředí podle svého šéfa Erika Geusse letos v zimě přijala 19 podnětů. Všechny obdržela ale až delší čas poté, co se zápach objevil. "Informace o poslední epizodě jsme dostali v úterý v 10:45, stala se přitom v sobotu. Se zpožděním je akčnost inspekce omezena," uvedl Geuss.

Podle saského ministra Schmidta by se nyní postup měl urychlit. Obyvatelé mohou případ ohlásit přes internet. Saská strana informace hned předá české inspekci. Inspektoři mohou záhy vyrazit na místo a odebrat vzorky. Intenzivní by měla být i spolupráce s českými firmami. Experti ze Saska pracují na analýzách, které by pomohly konkrétní chemické látky a sloučeniny odhalit. Zatím se původce zjistit nepodařilo.

Podle Brabce se zápach nyní objevuje víc i v saském vnitrozemí. "To je ještě větší záhada, když vezmeme v úvahu vítr a vzdálenost," uvedl ministr. Podle něj se problému věnuje už deset let odborná skupina. Její práce se ale prý utlumila, když v jednu dobu "epizody vymizely".

Oba ministři hodnotí spolupráci ČR a Saska jako výbornou. Země se podílejí na různých ekologických projektech. Podle Brabce dnešní dohoda na konkrétních opatřeních k řešení potíží se zápachem přispívá k tomu, "abychom touto záležitostí nekalili excelentní vztahy" obou zemí.


 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vam, čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zadlužení a chudí blbečci. Posr*ný životy. Nižší IQ... U TOPkaře Koláře se drsně nadávalo voličům SPD

22:27 Zadlužení a chudí blbečci. Posr*ný životy. Nižší IQ... U TOPkaře Koláře se drsně nadávalo voličům SPD

Hnutí SPD dnes znovu zablokovalo Sněmovnu kvůli bodu ke korespondenční volbě. „Příšerně se bojí a bo…