Minutka šlukování. Vzpomínky vážné i humorné. Česko se loučí s oblíbeným politikem. A státní pocty?

21.01.2020 15:28

Vášnivý kuřák. Jinak si nikdo asi předsedu Senátu Jaroslava Kuberu (ODS) nedokáže představit. A tak poté, co zemřel, připravují se nejrůznější akce na jeho počest spojené právě s jeho vášní – cigaretami. A vzpomínku spojenou s nimi mu věnoval i senátorský klub ODS.

Minutka šlukování. Vzpomínky vážné i humorné. Česko se loučí s oblíbeným politikem. A státní pocty?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jaroslav Kubera

Anketa

Byl Jaroslav Kubera dobrý politik?

70%
30%
hlasovalo: 9106 lidí
„Rozlučme se s výraznou osobností české politiky tím, co dělal nejraději. Minutou důkladného šlukování cigarety a vedením chlapáckých macho řečí. Odpočívej v pokoji,“ tak zní popis akce Minuta pietního šlukování do plic za Jaroslava Kuberu, která je svolávána prostřednictvím sociálních sítí na zítřejší 12. hodinu.

Další z akcí na sociálních sítí je svolávána na 24. leden. „Poslední cigareta za Jardu Kuberu,“ zní její název. Uskutečnit se má od 12:00 do 12:30. „Sejdeme se na Šesťáku a zakouříme si na jeho počest,“ sdělila pořadatelka k akci konané na Vítězném náměstí v Praze. „U nekuřáků postačí svíčka, také čoudí. Jaroušek by to pochopil,“ dodává.

 

Senátor za ODS Lumír Aschenbrenner na svém facebookovém profilu pak uvedl, jak senátní klub památku Kubery uctil. „Dnes uctil senátní klub ODS památku Jardy Kubery. Měl by z nás radost...“ uvedl ke snímku, na němž jsou patrné cigarety, Aschenbrenner.

Předseda Senátu Jaroslav Kubera (ODS) náhle zemřel včera. Bylo mu 72 let. Podle informací ČTK postihla Kuberu dopoledne nevolnost v jeho senátorské kanceláři v Teplicích, zemřel po převozu do nemocnice. V čele Senátu ho nyní bude zastupovat první místopředseda Jiří Růžička (za STAN). O termínu volby nového předsedy horní komory bude organizační výbor Senátu jednat v úterý. Odchod Kubery přijali další politici s lítostí, často mluvili o šoku.

Kubera byl druhým nejvyšším ústavním představitelem a jedním z nejvýraznějších občanských demokratů. Proslul svými leckdy kontroverzními výroky. Kritický byl zejména vůči fungování EU, dotacím, feministkám nebo ekologickým hnutím. Patřil mezi nejvýraznější české politiky posledních tří dekád. V čele Senátu stál přes rok.

Příčinou jeho úmrtí byly zdravotní problémy, řekla ČTK senátní tisková tajemnice Sue Nguyen. Politici na sociálních sítích a ve vyjádřeních médiím kondolovali jeho rodině a často připomínali, že i když byli Kuberovými politickými oponenty, vážili si jeho přístupu, názorů či smyslu pro humor.

Premiér Andrej Babiš (ANO) označil zprávu o smrti za šokující. Kuberu měl za fajn chlapa a úžasně vtipného člověka. Prezident Miloš Zeman ho považoval za svého přítele, i když se někdy lišili v názorech. Zemanův mluvčí ČTK sdělil, že prezident počítá s účastí na pohřbu.

Anketa

Sirotky z Řecka nepřijmeme, protože jsou to prý Afghánci ve věku 16 až 18 let. Schvalujete rozhodnutí o NEPŘIJETÍ?

98%
hlasovalo: 21141 lidí

Vláda uctila před včerejším zasedáním Kuberovu památku minutou ticha. Veřejnost může soustrast vyjádřit zápisem do kondolenčních knih v Senátu, Jablonci nad Nisou nebo v Teplicích. Před teplickým magistrátem také vzniklo pietní místo. Teplický primátor Hynek Hanza (ODS) ČTK řekl, že bude iniciátorem vzniku i trvalého pietního místa, které by jeho předchůdce ve funkci připomínalo. Kubera byl dlouholetým starostou a primátorem města.

Horní komora se chystá podle informací ČTK uspořádat také poslední rozloučení se svým předsedou. Jeho forma ani termín ale nebyly zatím stanoveny. Babiš novinářům řekl, že bude respektovat přání rodiny. O formě pohřbu musí rozhodnout rodina i podle protokolářů, které ČTK oslovila. Podle bývalých ředitelů hradního protokolu Miroslava Sklenáře a Jindřicha Forejta by ale nabídka státních poct byla namístě, protože by mu jako druhému nejvyššímu ústavnímu činiteli příslušely.

V novodobé historii se nestalo, že by jeden z nejvyšších ústavních činitelů ve funkci zemřel. V historii Československa z hlavních ústavních činitelů ve funkci zemřeli prezidenti Antonín Zápotocký v roce 1957 a o čtyři roky dříve Klement Gottwald. V roce 1935 také zemřel předseda Národního shromáždění Bohumír Bradáč.

Senát bude nyní dočasně vést první místopředseda Růžička. Postup při volbě nového předsedy Senátu by měl projednat v úterý před polednem organizační výbor horní komory. Uskutečnit by se mohla už na schůzi v příštím týdnu. Růžička chce ale navrhnout k volbě předsedy horní komory mimořádnou schůzi Senátu, která by se konala v první polovině února.

Kuberovo místo v Senátu za Teplicko obsadí vítěz doplňovacích voleb. Bude je muset vyhlásit Zeman tak, aby se uskutečnily do 90 dnů, tedy nejpozději 17. a 18. dubna. Vítěz voleb se mandátu ujme na zbytek Kuberova funkčního období, tedy zhruba na čtyři roky do 13. října 2024. Doplňovací volby do horní komory českého Parlamentu se konají vždy, když zanikne mandát dosavadního senátora, ať už úmrtím, odstoupením, nebo zvolením do některé z funkcí, jež jsou s místem v Senátu neslučitelné. Doposud se v nich volilo 13 nových senátorů.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Jebáj*m, kluci!“ Schillerová se vypravila do bašty socdem, na vlastní poslance kašlala. Babišovo hnutí sklízí výsměch

20:45 „Jebáj*m, kluci!“ Schillerová se vypravila do bašty socdem, na vlastní poslance kašlala. Babišovo hnutí sklízí výsměch

Je paradoxní, že se o tom redakce dozvěděla od zástupce ODS v Pardubicích. Řeč je o mediálně nezajím…