Mirek Kalousek má ďábelský plán. Fakt nemám strach, že bychom o něj přišli. Zeptali jsme se ve sněmovně a dozvěděli se o jeho „odchodu“ velmi zajímavé věci

13.07.2020 16:46

Konec Miroslava Kalouska v politice? Zkušení čeští političtí hráči tomu příliš nechtějí věřit. ParlamentníListy.cz se poptaly v kuloárech poté, co šéf poslanců TOP 09 oznámil, že již nebude kandidovat do Sněmovny.

Mirek Kalousek má ďábelský plán. Fakt nemám strach, že bychom o něj přišli. Zeptali jsme se ve sněmovně a dozvěděli se o jeho „odchodu“ velmi zajímavé věci
Foto: Repro ČT24
Popisek: Předseda poslaneckého klubu TOP09, Miroslav Kalousek

Poslanecká sněmovna patrně za rok přijde o jednoho z nejvýraznějších a nejaktivnějších řečníků. Miroslav Kalousek totiž oznámil, že se již nebude pokoušet obhájit svůj poslanecký mandát a ve volbách za rok na podzim nehodlá kandidovat. 

Vlastní TOP 09 ale opouštět nechce a má v plánu pomáhat vedení strany v terénu domlouvat možnou spolupráci opozičních stran. Chce prý využít svých politických zkušeností a pomoci v rámci „neformálních rozhovorů“ k tomu, aby se strany spojily v boji proti Andreji Babišovi. Tím, že nebude kandidovat, si prý chce rozvázat ruce a předejít různému obviňování, že pracuje kvůli vlastním zájmům.

Anketa

Miroslav Kalousek nebude v příští sněmovně. Bude to jeho konec ve velké politice?

67%
33%
hlasovalo: 5458 lidí

Redakce ParlamentníchListů.cz se poptala v politických kuloárech, co Kalouskovo prohlášení způsobilo. Ne každý Miroslavu Kalouskovi jeho slova věří.

„Mirek Kalousek patří k nejchytřejším politikům, nikdy nic nedělá jen tak. Všechno má nepochybně promyšlené a v hlavě jasný plán. Absolutně nevěřím, že končí nebo že bude jen jakýmsi neoficiálním konzultantem. To mi k němu nesedí. Potřebuje publikum. Já myslím, že na poslední chvíli se na poslední místo na kandidátce dá napsat,“ řekl nám zdroj blízký vládní špičce.

Pokud by skutečně Kalousek v příští Sněmovně neseděl, může to mít i jiné vysvětlení. „Jestli opravdu kandidovat nebude, pak v tom vidím zřejmý důvod. Kalousek už nevěří, že TOP 09 proleze do Sněmovny, a nechce riskovat, že nebude zvolen. Radši to sám vzdá, pod nějakým podivným důvodem, nechá v tom všem současné vedení topky vykoupat a pak se jich zbaví a zkusí stranu zachránit a oživit pro další období,“ uvažuje další z českých politických mazáků, s nimiž redakce hovořila.

„Kalousek je homo politicus, ten nevydrží jen tak sedět doma nebo neoficiálně vyjednávat po kavárnách. Já bych se nedivil, kdyby z toho zase vylezl nějaký jeho ďábelský plán. On je architekt moci, takový starý praktik, co má všechno promyšlené deset tahů dopředu. Fakt nemám strach, že bychom o něj v politice přišli. Ani bych si to nepřál, jakkoli jsem s ním dlouhodobě vedl politické bitvy, byl to politik staré školy. Možná je trochu otrávený z toho, kam všechno směřuje a jací lidé mu teď převzali jeho stranu, o tom se hodně mluví. Všechny nakonec převeze, uvidíte,“ podělil se s námi dlouholetý český politik, který dříve patřil k významným tvářím sociální demokracie. 

Miroslav Kalousek je poslancem nepřetržitě od roku 1998. Dříve v barvách KDU-ČSL, kterou v roce 2009 opustil a založil vlastní projekt TOP 09. Byl šéfem lidovců, předsedou jejich poslaneckého klubu, místopředsedou i předsedou TOP 09 a dvakrát ministrem financí. Kalousek patří k nejvýraznějším politickým tvářím polistopadové éry. 

Má své tvrdé zastánce i stejně důrazné odpůrce. Jeho rétorické schopnosti však obdivují i ti, kteří s ním nesouhlasí. Kalousek v posledních letech ve Sněmovně svádí vyhrocené řečnické souboje s Andrejem Babišem. Některé jejich vzájemné „výměny názorů“ se staly takřka legendárními.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Radim Panenka

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kalousek oživil Lipavského a pohřbil Farského. Ve STANu byli vyděšení, bezvýchodné

9:05 Kalousek oživil Lipavského a pohřbil Farského. Ve STANu byli vyděšení, bezvýchodné

Moderátor Jaromír Soukup se sešel ve svém pravidelném pořadu Hovory Kalousek Soukup s exposlancem a …