Miroslav Kalousek se omluvil

07.03.2020 13:00

Předseda vlády Andrej Babiš (ANO) oznámil, že kdo se od soboty vrátí z Itálie do Česka, bude další dva týdny v karanténě. Zaměstnavatele vyzval, aby zaměstnancům v karanténě dali plnou mzdu. Předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek se do premiéra kvůli tomu opřel a napsal, že nařízená karanténa by neměla být posuzovaná jako nemocenská, ale jako překážka v práci a lidé v karanténě by měli mít nárok na sto procent platu, ne pouze na šedesát procent. Pak si ale nastudoval, co říká zákon, a přispěchal o pár hodin déle s omluvou. Na jeho omyl reagovala ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD), které se pak Kalousek tázal na něco zcela jiného.

Miroslav Kalousek se omluvil
Foto: Repro ČT24
Popisek: Miroslav Kalousek, předseda poslaneckého klubu TOP09
reklama

Anketa

Je Adam Vojtěch dobrý ministr zdravotnictví?

77%
19%
hlasovalo: 19285 lidí
„Nařizuje se praktickým lékařům, aby u osob s trvalým pobytem v ČR, které se od 7. března 2020 navrátí z pobytu na území Itálie do ČR, rozhodli o karanténě v délce 14 dnů,“ uvedl premiér Andrej Babiš. Zaměstnavatele vyzval, aby se postavili k této situaci čelem, uznali zaměstnancům překážku v práci, dali jim plnou mzdu a umožnili jim pracovat v režimu home office, pokud je to možné. Osoby v takové karanténě mají nárok na nemocenskou. Za nedodržení karantény hrozí pokuta až 3 miliony korun.

„Překážku v práci nezpůsobili zaměstnavatelé, tudíž by za ni neměli nést žádnou finanční odpovědnost. Totéž platí i pro zaměstnance,“ reagovala na výzvy premiéra TOP 09 na svém twitterovém účtu.

K tomu pak předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová přidala naopak žádost pro vládu: „Žádáme vládu, aby v souvislosti s koronavirem mimořádně kompenzovala újmy zaměstnavatelům, kteří budou nuceni nechat své zaměstnance v karanténě a vyplácet jim v plné výši mzdu. Je to v zájmu ochrany zdraví i zmírnění ekonomických dopadů na firmy, které i tak budou nemalé.“

Tento její tweet přijal názorově za svůj i předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek a nasdílel jej na svém twitteru.

O pár hodin déle však Kalousek zjistil, že šlápl vedle, protože zákon říká zcela něco jiného. „V předchozím tweetu (který jsem smazal) jsem tvrdil, že zdravý zaměstnanec v karanténě by měl mít nárok na 100 % mzdy či platu. Tato úvaha je mylná. Ze zákona plyne, že z hlediska nemocenského pojištění se karanténa řídí stejnými předpisy, jako nemoc. Za svoji chybu se omlouvám,“ dodal Kalousek.

Jeho původní tweet, že by vláda by v souvislosti s koronavirem měla naopak mimořádně kompenzovat újmy zaměstnavatelům, pobouřil ministryni práce a sociálních věcí Janou Maláčovou (ČSSD). „Už jsem chtěla odtweetovat ostrou reakci,“ napsala Kalouskovi v diskusi pod jeho omluvným příspěvkem.

Kalousek pak na Maláčovou udeřil, že když už bude mít ostře nabroušeno, aby se nezapomněla vyjádřit k výrokům svého premiéra na adresu europoslankyně Hohlmeierové. „Zatím jsem o tom neslyšel z ČSSD ani slova, takže to vypadá, že s Andrejem Babišem souhlasíte,“ doplnil.

Fotogalerie: - Balíme, víkend volá

Jednání sněmovny v pátek skončilo několik minut po...
Jednání sněmovny v pátek skončilo několik minut po...
Jednání sněmovny v pátek skončilo několik minut po...
Jednání sněmovny v pátek skončilo několik minut po...
Jednání sněmovny v pátek skončilo několik minut po...
Jednání sněmovny v pátek skončilo několik minut po...

Narážel na záležitost týkající se německé europoslankyně Moniky Hohlmeierové, která předsedá Výboru pro rozpočtovou kontrolu Evropského parlamentu, jenž v České republice na konci února prověřoval střet zájmů premiéra Andreje Babiše.

Český předseda vlády o Hohlmeirové řekl, že „nerozumí dotacím“ a označil ji za „pomatenou“. Ta kvůli jeho kritice nyní prý dostává z Česka výhrůžné dopisy.

Za Hohmeirovou se v týdnu přímo do Bruselu vypravili zástupci spolku Milionu chvilek, aby se jí za Babišovy výroky omluvili. Předali jí kytici a vyjádřili jí podporu. Více jsme psali ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nab
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

VIDEO Utahal dva policisty. Chytili ho bez roušky, on je dotlačil ke ,,skoku z mostu”

10:14 VIDEO Utahal dva policisty. Chytili ho bez roušky, on je dotlačil ke ,,skoku z mostu”

Video kolující českými sítěmi ukazuje policejní zásah proti občanovi, který se pohyboval po hobby ma…