Miroslav Poche se rozjel v rádiu. Na Hradě to vzbudí zlobu. A také zřejmě u Zimoly

05.09.2018 19:10

Hostem středečních Dvaceti minut Radiožurnálu Českého rozhlasu byl europoslanec Miroslav Poche (ČSSD), který je již tři měsíce kandidátem sociální demokracie na ministra zahraničí. Prezident Miloš Zeman ho už tři měsíce odmítá jmenovat. Poche v rádiu připomněl, že podle ústavy k tomu prezident nemá pravomoci. A řekl toho ještě mnohem víc.

Miroslav Poche se rozjel v rádiu. Na Hradě to vzbudí zlobu. A také zřejmě u Zimoly
Foto: Hans Štembera
Popisek: Europoslanec Miroslav Poche
reklama

„Sociální demokraté nechtějí, aby jejich kandidáty na ministry kádrovali Miloš Zeman nebo Vojtěch Filip (KSČM),“ pronesl Poche hned na úvod. V politice se prý situace mění z týdne na týden, takže je stále ještě možné, že bude ministrem. „Ukázal jsem v Evropském parlamentu, že mám velmi pevné postoje, jsem schopen je artikulovat a stojí za mnou značná část členů ČSSD. Prostě je to politický mocenský boj mezi prezidentem a vládou o směřování zahraniční politiky. Možná je to trochu boj o podobu systému. Možná by pan prezident Zeman byl rád, kdyby se systém posunul,“ uvedl Poche s odkazem na poloprezidentský politický systém.   

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Pokud ani Babiš nestojí o to, aby byl ministrem zahraničí Poche, mohl uzavřít vládní koalici s hnutím Tomia Okamury Svoboda a přímá demokracie a s komunisty. Měl k tomu příležitost. „Nepřipustím, aby koaliční vláda podlehla vlivu KSČM nebo některých lidí, kteří by si přáli, aby se směřování zahraniční politiky změnilo. A pokud by k tomu došlo, tak bychom asi v takové vládě neměli být. To je můj názor,“ pokračoval Poche. Karty v rukou teď mají prezident Zeman, premiér Babiš a předseda ČSSD Jan Hamáček.

V tuto chvíli prý jde o to, zda např. schválíme prodloužení protiruských sankcí. Poche by jejich zrušení rozhodně nedoporučoval. Silně na to prý tlačí např. komunisté. Stejně tak by Poche nedoporučoval přiklánět se k maďarskému premiérovi Viktoru Orbánovi. Pochemu se zdá, že Babiš by rád kráčel právě tímto směrem. Věří, že Jan Hamáček na jednání ústavních činitelů toto směřování odmítne. „Jan Hamáček má velmi silné názory. Velmi podobné těm, které mám já,“ prozradil Poche.

„Já samozřejmě budu mít vždycky odlišné názory od Viktora Orbána nebo Mattea Salviniho. To nejsou lidé, ke kterým bych vzhlížel,“ poznamenal s odkazem na maďarského premiéra a italského ministra vnitra. Kdyby chtěl Babiš přiblížit politiku Orbánovi, měl vstoupit do koalice raději s Tomiem Okamurou.

Tomio Okamura

  • SPD
  • Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD)
  • místopředseda PS PČR

V rozhovoru si také rýpl do prvního místopředsedy ČSSD Jiřího Zimoly. Svými vyjádřeními k otázce obsazení Ministerstva zahraničí prý straně moc nepomáhá. 

Nakonec dodal, že stále věří tomu, že se stane ministrem zahraničí.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

VIDEO Devastující tornádo na jižní Moravě: Zbořilo půl obce, pohazovalo auty. Mrtví a mnoho zraněných. Lidé pod závaly

22:10 VIDEO Devastující tornádo na jižní Moravě: Zbořilo půl obce, pohazovalo auty. Mrtví a mnoho zraněných. Lidé pod závaly

Na jihu Moravy se podle meteorologů s největší pravděpodobností objevilo tornádo. Lidé tornádo zachy…