Miroslava Němcová už klepe na dveře Senátu. A může se přidat i Anna Šabatová

03.10.2020 15:04

AKTUALIZUJEME Volby do krajů a do jedné třetiny Senátu skončily a členové volebních komisí sčítají odevzdané hlasy. Někde už je sečteno a radost z toho mají v ODS. Dlouho to vypadalo, že kandidátka do Senátu na Praze 1 Miroslava Němcová by mohla zvítězit už v prvním kole. Nakonec se její čísla zastavila těsně pod touto hranicí. Její soupeř pro druhé kolo, úřadující senátor Václav Hampl, se zasekl na méně než polovině.

Miroslava Němcová už klepe na dveře Senátu. A může se přidat i Anna Šabatová
Foto: FB poslankyně Němcové
Popisek: Miroslava Němcová podporuje běloruské demonstranty proti Alexandru Lukašenkovi

Ve 14 hodin odpoledne skončily krajské volby a volby do jedné třetiny Senátu. Pokud některý ze senátních kandidátů mezíská přes 50 procent, čeká za pár dní dva nejúspěšnější kandidáty souboj ve druhém kole.

Miroslava Němcová dlouho atakovala tuto hranici. Po sečtení všech výsledků si ale připsala 48,56 procent hlasů. Bude tak muset absolvovat i druhé kolo, do kterého proti ní postoupil senátor Václav Hampl se ziskem 20,49 procent.

Na Praze 5 se odehraje souboj ředitele Knihovny Václava Havla Michaela Žantovského a obhajujícího senátora Václava Lásky. Oba si připsali těsně pod 40 procent a nechali všechny další kandidáty daleko za sebou.

Na Praze 9 obhajuje post senátora David Smoljak, a daří se mu. Získal přes 40 procent hlasů. Druhý nejúspěšnější je kandidát ODS historik Eduard Stehlík, který získal zatím takřka 29 %. Není bez zajímavosti, že bratr Davida Smoljaka Filip Smoljak získal ve stejném obvodu jen necelá 4 % hlasů. 

V Pelhřimově obhajuje post senátora Milan Štěch a i těsně před koncem sčítání prozatím vede se ziskem 31 % hlasů. Na místě druhém je kandidát Svobodných Jaroslav Chalupský se ziskem 23 procent hlasů. Herec a někdejší ministr kultury Vítězslav Jandák je v tuto chvíli až na čtvrtém místě se ziskem 12 % hlasů.

Pokud jde o průběžné výsledky sčítání v krajských volbách, v 11 krajích by mohlo zvítězit hnutí ANO, ale kupříkladu ve Středočeském kraji by molo zvítězit hnutí STAN, alespoň podle průběžných výsledků.

V Brně se sčítají hlasy pomaleji, ale po sečtení více než 80 procent hlasů je v postupové dvojici bývalá ombudsmanka Anna Šabatová. Se 17,89 procenty hlasů vyzve MUDr. Romana Krause, kandidáta ODS a TOP 09, který má asi o 2,5 procent více. Dá se tedy očekávat vyrovnaný souboj.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Josef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Mám s vámi osobní problém.“ Ledecký nakládal Prymulovi. Ale pak přišel obrat jednou větou

22:12 „Mám s vámi osobní problém.“ Ledecký nakládal Prymulovi. Ale pak přišel obrat jednou větou

Mělo jít o debatu o povinném očkování a vládních protiepidemických opatřeních, nakonec se ale pořad …