Mládek, Prouza a Sobotkův Pokorný: Zdroje sdělují, že příběh s vykopnutím ministra proběhl úplně jinak

27.02.2017 9:02

Ministr Jan Mládek ve vládě končí. To je již týden známý fakt. Až nyní však časopis Týden přináší důvody jeho konce – prý je to kvůli příteli premiéra Bohuslava Sobotky Radkovi Pokornému a kvůli nominacím do Českého telekomunikačního úřadu a do Energetického regulačního úřadu.

Mládek, Prouza a Sobotkův Pokorný: Zdroje sdělují, že příběh s vykopnutím ministra proběhl úplně jinak
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek
reklama

Oficiální důvod Mládkova konce byl uváděn ten, že Mládkovi zlomily vaz ceny mobilních operátorů. Ministr, přezdívaný „Velký medvěd“ nebo „Honza kapsa“ totiž odmítl poslušnost vůči svému šéfovi Sobotkovi. A tak byl odvolán – i kvůli své komunikaci. Tím hlavním důvodem odvolání je podle řady sociálních demokratů skutečnost, že ministr průmyslu a obchodu bude vybírat lidi do rad Českého telekomunikačního úřadu a Energetického regulačního úřadu. 

A právě o tyto lidi prý běží. Do rad chce premiér Sobotka společně se svým přítelem, advokátem Radkem Pokorným, dosadit své lidi – a jejich výběr se prý Mládkovi nelíbil. Tím, že tito lidé mají pětiletý mandát a je těžké je odvolat, zajistí si ČSSD vliv na obě instituce. 

„Mládek se jim postavil. Odmítl jmenovat nekompetentní lidi. Tak musel odejít,“ uvedl zdroj ze sociální demokracie. A jeho slova potvrzují i další lidé z ČSSD i z okolí Hradu. 

Anketa

Chcete, aby byl Radovan Krejčíř vydán do ČR?

hlasovalo: 3950 lidí

Dalším důvodem však by podle všeho mohlo být i rozdělování peněz z operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost. Zde Sobotka neměl být spokojen s tím, jak Mládek evropské peníze čerpá. „Jde o stovky milionů pro podnikatele, kteří se pak mohou odvděčit sponzorskými dary. A sociální demokraté peníze v klíčovém souboji s Andrejem Babišem zoufale potřebují,“ zmiňuje Týden.

Ten spekuluje i o tom, že v Mládkově případu šlo i o souboj silných zákulisních hráčů ČSSD – Pokorného a právníka Miroslava Jansty, jenž je Mládkovým přítelem.

Každopádně nyní je rozehrána hra o nástupce Jana Mládka, jímž měl být státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza. Ten se však nelíbil na Hradě, a tak Sobotka prozatím bude resort řídit sám. „Plány nejspíš změnil krátce před cestou na Hrad. Prý mezi nimi probíhala nějaká komunikace, ze které vyplynulo, že Miloš Zeman Prouzu neakceptuje. Sobotkovi měl dokonce údajně pohrozit, že by mohl vytáhnout do hry jméno Jiřího Cieńciały,“ zmínil v této souvislosti zdroj. Premiér však prý neměl žádné záložní jméno.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Strašně zlý. To musí být fake!“ FOTO, které vystavila ODS na sociální síti, pobouřila veřejnost

21:35 „Strašně zlý. To musí být fake!“ FOTO, které vystavila ODS na sociální síti, pobouřila veřejnost

ODS se v tomto týdnu finálně dohodla na spojení s KDU-ČSL a TOP 09 do příštích parlamentních voleb. …