Mladí pokrokáři mají pravdu, napsal Ondřej Neff. A spustil slovní palbu

23.06.2020 16:35

Podle mladých pokrokářů je třeba zatlačit stárnoucí bílé muže do pozadí a nejlépe bude počkat, až vymřou. Publicista Ondřej Neff napsal, co mu to připomíná.

Mladí pokrokáři mají pravdu, napsal Ondřej Neff. A spustil slovní palbu
Foto: hns
Popisek: Ondřej Neff
reklama

Mladí pokrokáři mají pravdu, je třeba, abychom my staří bílí muži vymřeli a teprve … a v mysli mi naskočila píseň z padesátých let, která měla refrén: … pak přijdou ty krásné chvíle, chvíle, o nichž psal Marx ve svém díle, díle… Marxovi postavili v Trevíru pomník, Leninovi v Gelsenkirchenu už taky. Zkrátka, ty reminiscence se našinci tuze točí v hlavě,“ napsal Neff na úvod glosy uveřejněné na serveru Neviditelný pes.

A to nebyl jediný moment, který Neffa vrátil do komunistické minulosti. Další takový návrat zažil ve chvíli, kdy se na Švandově divadle objevil nápis „Black Lives Matter“ neboli „Na životech černochů záleží“. Neff si totiž vzpomněl na agitační nápisy, které do výloh nechávali umísťovat komunisté před rokem 1989.

Ona „nápisománie“, jak to nazval Neff, se prý rozmáhá i jinde. Kupříkladu na vysokých školách, kde na fasádách visí obrazy Milady Horákové s připomínkou, že ji zavraždili komunisté. Neff zdůrazňuje, že komunisté ji opravdu zavraždili, ale povinné vyvěšování plakátů už tu bylo před rokem 1989 a nebylo o co stát.

Neffovi se zdá, že se tato neblahá doba přece jen vrací, protože když filozofická fakulta v Praze odmítla vyvěsit patřičné sdělení o Horákové, snesla se na instituci nemalá porce kritiky.

„Horákovou tedy máme na fasádách, kdypak bude Black Lives Matter v řeznictví a kdy se dostane Horáková do ausláku zelinářství? Když tam mohl bývat Lenin, proč ne Horáková, politik jako politik! I to my staří bílí mužové (a bílé ženy) pamatujeme a není tomu tak dávno!“ pokračoval Neff.

Snažil se prý především ukázat, že to není o praporech a plakátech, jaké se vyvěsí do oken, podstatnější je, jak lidé pravdu žijí a zda odmítají rasismus či komunisty.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Do čeho se řítíme... V Itálii na Vánoce nesmí nic! Od Klause udeřilo

14:41 Do čeho se řítíme... V Itálii na Vánoce nesmí nic! Od Klause udeřilo

Česko se ve čtvrtek přesunulo ze čtvrtého do třetího stupně rizika. S omezeními se tak otevřely obch…