Mladý a radikální komunista: KSČ nehájila diktaturu proletariátu. KSČM se chová sprostě

06.01.2014 8:31

Vojtěch Mišičák, asistent senátorky Marty Bayerové a představitel ultralevicové Komunistické strany Československa, která se hlásí k odkazu původní KSČ, konfrontoval na stránkách serveru ParlamentníListy.cz své názory a stanoviska strany s názory čtenářů. A opět neváhal využít příležitosti a zkritizoval současnou „velkou" komunistickou stranu i jejího předsedu Vojtěcha Filipa.

Mladý a radikální komunista: KSČ nehájila diktaturu proletariátu. KSČM se chová sprostě
Foto: kscm.cz
Popisek: Logo KSČM

Anketa

Zakázali byste KSČM?

13%
87%
hlasovalo: 6068 lidí

Čtenář s přezdívkou Kolíňák reagoval na článek člena KSČM Petra Cvalína, který ve svém vyjádření označil KSČ za „pidi straničku, jejíž členové bezmezně obdivují tyrana Stalina, Gottwalda a věci, které se udály v 50. letech". Cvalín dále píše o tom, že členové KSČ, přezdívaní podle svého předsedy Miroslava Štěpána „Štěpánovi komunisté", jsou zhrzení a naprosto frustrovaní.

Toho se týká dotaz uživatele: „Pane Mišičáku, cítíte se zhrzený a frustrovaný, jak píše zde mladý člen KSČM? Lze najít nějaké vaše spojenectví s KSČM proti tříštění sil?" ptá se Kolíňák.

Otázku a celou odpověď Vojtěcha Mišičáka čtěte ZDE.

Vojtěch Mišičák se ve své odpovědi ohrazuje už vůči označení „pidi stranička", jak KSČ Cvalín otituloval. „Ano, naši členové si váží osobností komunistického hnutí, Stalina i Gottwalda, a vědí proč. V KSČM by si reformisté měli uvědomit alespoň to, že je poněkud sprosté hlásit se k majetku předlistopadové KSČ a zároveň se k jejímu odkazu stavět zády," píše radikální komunista.

Okresní baroni a makroburžuj Babiš

A pokračuje: „Necítím se zhrzený a frustrovaný, to se spíše někteří okresní a jiní funkcionáři KSČM chovají jako okresní baroni."

Zdůvodnil také svoji kritiku směřovanou k šéfu KSČM Vojtěchu Filipovi. „Pokud kritizuji Vojtěcha Filipa, tak za to, že straně nepřinesl v porovnání s jinými, schopnými, nic pozitivního," píše Mišičák a přidává další důvody, proč se odvrací od KSČM.

„To, že se KSČM distancovala od marxistů-leninistů raději než od sociálních demokratů, kteří zrazují své voliče a podepisují koalici s makroburžujem Babišem, jeho politickým hnutím a klerofašistickým spolkem KDU-ČSL, hovoří opět za sebe," uvádí ve své odpovědi radikální komunista.

Dnes umíme věci řešit jinak než popravami

Druhým čtenářem ParlamentníchListů.cz, který se obrátil na Mišičáka se svou připomínkou, je uživatel Jára Šára.

Ten coby současný člen KSČM a dle svých slov odpůrce předlistopadové KSČ dává najevo určité zásadní neshody s programem a idejemi KSČ. „Od Gottwalda a padesátých let jsme se doufám již dost daleko dostali na to, aby se věci daly řešit i jinými způsoby než popravami a dlouhodobým vězněním," zní první připomínka Járy Šáry.

Mišičáka také ujišťuje, že KSČM se stále drží zásad Marxe a jeho filozofie. „Pouze je toto téma, neboť je původní myšlenka stále živá, přepracováno a dáno do souvislostí s aktuálním stavem občanské společnosti. Chce to jen trochu porozumět poměrům a nezůstat viset nad krachem systému, který, ač byl v podstatě lidem přívětivý, měl mnoho velmi stinných a neúnosných stránek," píše čtenář.

Otázku a celou odpověď Vojtěcha Mišičáka čtěte ZDE.

Mišičák reaguje rozsáhlou odpovědí. „Zdravím Vás, zřejmě bych byl před listopadem také kritikem KSČ, protože i předlistopadová KSČ zejména ke konci 80. let neprosazovala diktaturu proletariátu, ale diktaturu nad proletariátem. Věřím a nepopírám, že některé konkrétní případy by se dnes daly řešit jinak než popravou nebo tvrdým žalářem," uvádí radikální komunista.

Vojtěch Mišičák

  • Levice
  • Solidarita, ekologie, demokratický socialismus!
  • mimo zastupitelskou funkci

„Jak víme, praktiky, které byly vlastní některým v padesátých letech popraveným, jako vyvolání třetí světové války jen proto, aby byl poražen rodící se socialistický blok, nelze trestat mírně," dodává s přesvědčením.

Vedení KSČM podle Mišičáka nemá zájem na pokroku, ačkoli připouští, že se v jejich řadách najdou i tací, kteří to, co říkají, myslí upřímně.

„Souhlasím a je to potřeba zdůrazňovat, že úkolem komunistů je socialismus chránit, nejlépe se uchrání tak, že neprohraje v myšlení většiny lidí. Někdy žel bylo potřeba zakročit proti kontrarevoluci, kterou jistě západní kapitál chtěl, i když lid byl zmanipulován," uzavírá Vojtěch Mišičák.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: adr

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

ČT

Nejste sám, kdo si stěžuje na to, že pořad 168 zkresluje a vytrhuje vyjádření z kontextu. Proč se s tím ale něco nedělá? Lhát by neměli nikde v médiích, ale ČT se navíc nálepkuje jako veřejnoprávní.A myslíte, že je problém jen ve 168? Mě přijde celá ČT dost jednostranná, takže radši koukám na zprávy...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

To už Kaufland přehnal: Češi se bouří, stát zasahuje

14:25 To už Kaufland přehnal: Češi se bouří, stát zasahuje

Velmi nepěkné překvapení čekalo na inspektory, kteří na konci ledna zavítali ke kontrole pardubické …