Mlčet budete, žádné protesty! Vláda chystá zákon a lidé se bouří. Ale není jim to nic platné

28.07.2015 7:25 | Zprávy
autor: pro

V příštích dnech bude španělský senát hlasovat o změnách, které by měly zpřísnit oblast veřejného práva. Odpůrci zákona navrhovaného současnou pravicovou vládou premiéra Rajoye tvrdí, že v důsledku „roubíkového zákona“ dojde k razantnímu omezení svobody slova a země se tak vrací do dob diktátora Franca.

Mlčet budete, žádné protesty! Vláda chystá zákon a lidé se bouří. Ale není jim to nic platné
Foto: Archiv
Popisek: Španělská vlajka

Podle několika průzkumů prováděných již od konce loňského roku s navrhovanou podobou zákona drtivá většina Španělů nesouhlasí. Všechno však nasvědčuje tomu, že by měl být zákon přesto schválen. Pokud se tak stane, vláda bude patrně čelit dalším protestům, které v minulých měsících proběhly prakticky ve všech regionech země. Vláda premiéra Rajoye čelí stále se zvyšující nepřízni obyvatel země a schválení zákona tento trend ještě posílí. Španělé nejvíce vládě vyčítají údajně sociálně necitlivé reformy, které však zatím nenesou své ovoce a např. nezaměstnanost mezi mladou generací patří k největším v rámci celé Evropské unie.

Všechny opoziční strany se již nechaly slyšet, že v případě vítězství v příštích volbách, které se budou konat na konci letošního roku, „roubíkový zákon“ okamžitě smetou ze stolu. Zákon do značné míry omezuje např. konání nenahlášených demonstrací v blízkosti parlamentu, senátu i regionálních parlamentů. V případě jeho porušení potom mohou úřady pokutovat iniciátory takových demonstrací až do výše 600 000 eur. Policie bude dle znění zákona napříště pokutovat ty, kteří neuposlechnou její výzvy k rozpuštění shromáždění. Kritiky přezdívaný „roubíkový“ zákon se vedle chování na veřejných prostranství zabývá také sociálními sítěmi.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Čí je to vina?

Tvrdíte, že jinde financování veřejnoprávních médií funguje, díky vysoké politické kultuře. Proč není možná i u nás? Je pravda, že kdo víc sleduje jak spolu jednáte, je to děs a zlepšení nepřispíváte ani jedna strana. A jestli projde ta změna financování, jako že as projde. Co budete dělat dál? Proč...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Sudeťáky podpořili, oběti okupace ne! Priority Pavlova Hradu

21:14 Sudeťáky podpořili, oběti okupace ne! Priority Pavlova Hradu

„Vážený pane prezidente, obracím se na Vás nejen jako na hlavu státu a vrchního velitele, ale také j…