Mlsna chce kontrolovat ceny potravin. Ale neřekne jakých

21.02.2023 16:11 | Ze sítí

Šéf Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Petr Mlsna v rozhovoru pro Český rozhlas uvedl, že chce prověřit tři základní potraviny, proč zdražily a kde jsou zisky. „Nebudu je konkrétně zmiňovat, abych neavizoval, kam budeme směřovat,“ uvedl Mlsna.

Mlsna chce kontrolovat ceny potravin. Ale neřekne jakých
Foto: Hans Štembera
Popisek: Potraviny, ilustrační foto

Podle Mlsny chce jeho úřad zmapovat, jak se vyvíjí cena tří položek od farmáře až do regálu v prodejně. Má jít o tři položky patřící do základního spotřebního koše, bez kterých se české domácnosti neobejdou. Úřad se chce zajímat nejen o zemědělskou výrobu, ale jak o zpracovatale a výrobce potravin, tak i o obchodní řetězce, které pak potraviny prodávají. „Chceme ověřit, zdali skutečně existuje dysfunkce na některém stupni toho řetězce,“ sdělil Mlsna. 

Úřad se do tohoto šetření může pustit díky novele zákona o významné tržní síle, jež platí od začátku ledna. „Do platnosti této novely jsme mohli v podstatě kontrolovat jen maloobchodní řetězce. Těch, které překračovaly obrat pěti miliard, máme asi dvanáct, takže jsme neustále, jak v telefonním seznamu, kontrolovali dvanáct subjektů a nemohli jsme se dostat do dalších stupňů té vertikály,“ uvedl Mlsna.

Jak uvádí k cenám potravin Eurostat, Česko patří k zemím, kde potraviny zdražovaly v loňském roce nejrychleji. I z toho důvodu Češi v současné době míří poměrně hojně na nákupy do Polska či do Německa. 

reklama

autor: vef

Klára Kocmanová byl položen dotaz

Proč jsou veřejné charitativní sbírky daněny?

Sbírku na Martínka chcete sice od daně osvobodit, což je super, ale mě šokovalo, že jde o výjimku. Není to nelidské danit pomoc potřebným? Hodláte s tím něco dělat?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Vysmívají se nám. Dělají z nás idioty.“ Holec to vzal od podlahy. Nešetřil nikoho

14:00 „Vysmívají se nám. Dělají z nás idioty.“ Holec to vzal od podlahy. Nešetřil nikoho

Vysmívají se nám a dělají z nás idioty. Moderátor Petr Holec zúčtoval ve svém pravidelném pořadu Živ…