Mlsna je "směšnou figurou", měl by odejít z vlády, míní oranžový Sobotka

10.05.2013 16:55

Šéf legislativní rady vlády Petr Mlsna se stal "směšnou figurou" a měl by podle předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky odejít z vlády. Sobotka to řekl na dnešní tiskové konferenci v návaznosti na informace Hospodářských novin o tom, že se Mlsna nestane soudcem Soudního dvora EU. Do funkce jej přes varování odborníků nominovala vláda Petra Nečase (ODS). Ten vyjádření šéfa opoziční strany odmítl.

Mlsna je "směšnou figurou", měl by odejít z vlády, míní oranžový Sobotka
Foto: Hans Štembera
Popisek: Petr Mlsna

"Po téhle epizodě se podle mě pan ministr Mlsna stává definitivně směšnou figurou, která by z vlády určitě měla odejít," uvedl Sobotka, podle něhož je Mlsnova neúspěšná nominace nejen politickou ostudou pro Nečasovu vládu, ale i evropskou ostudou pro český kabinet navenek.

Vláda nevypsala výběrové řízení

"Považuji pana doktora Mlsnu za špičkového mladého právního odborníka, za vynikajícího znalce evropského práva, dnes a denně to dokazuje. Dříve jako místopředseda legislativní rady vlády, dnes jako předseda," reagoval Nečas. Odborníci jako Mlsna by se podle něj dali spočítat na prstech jedné ruky, a jeho nominace byla správný krok. "To, že se v této věci politikaří, tak to dokazují právě i tyto účelové úniky informací nebo dezinformací," dodal premiér s tím, že o tom, zda Mlsna k Soudnímu dvoru EU nastoupí či ne, zatím nemá žádné informace. Nemá je - oficiálně ani neoficiálně - ani ministr sám. "Nevím, kde se tyto informace objevují. Mně to připadá jako absurdní divadlo," řekl ČTK.

Předseda nejsilnější opoziční strany kritizoval zejména to, že vláda nevypsala žádné výběrové řízení a provedla výběr nestandardně. Odráží to podle něj rozložení sil ve vládě, která je závislá na hlasech strany LIDEM. Právě jako "platba" této straně za podporu koalice vznikla podle Sobotky zřejmě nominace ministra bez portfeje a šéfa legislativní rady vlády.

Časový tlak

Kabinet na počátku ledna neschválil opětovnou nominaci nynější soudkyně Soudního dvora EU Ireny Pelikánové do funkce, ačkoli ji doporučovali odborníci z poradního sboru expertů, který je součástí vládního postupu při výběru evropských soudců. Vládní materiál také uváděl, že Mlsna nemusí uspět. Kabinet se přesto rozhodl, že z časových důvodů další výběrové řízení nebude a nominuje Mlsnu.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: čtk, mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Silné: Václav Klaus ml. o Mašínech. Koluje text. Víme, koho naštve

10:12 Silné: Václav Klaus ml. o Mašínech. Koluje text. Víme, koho naštve

Chystané natáčení filmu o bratrech Mašínových nejspíš opět vyvolá řadu protichůdných názorů o činnos…