Mluvčí elfů: Když mluví o svobodě Volný, není to, jako když o ní mluvil Václav Havel. Diskutovat může jen seriózní partner

01.08.2021 18:48 | Ze sítí

Společnost pro obranu svobody projevu (SOSP) má nového nepřítele – internetovou skupinku tzv. Českých elfů, jejichž mluvčí Vít Kučík si nebral servítky. Když o svobodě mluví Václav Havel, je to prý něco úplně jiného, než když o ní mluví poslanec Lubomír Volný. Taky personální složení společnosti je, podle elfa, špatně. Údajně „vlastenci proti bruselské diktatuře“ nebo okruhy kolem Trikolóry a zemanovců. Elfové prý neudávají a necenzurují. „To je konspirace jako 11. září. Debatovat o regulaci sociálních sítí, ano, ale ne s těmihle…“ říká elf.

Mluvčí elfů: Když mluví o svobodě Volný, není to, jako když o ní mluvil Václav Havel. Diskutovat může jen seriózní partner
Foto: repro YouTube kanál Show Jana Krause
Popisek: Slavný Čech Daniel Vávra v pořadu Show Jana Krause

Společnost pro obranu svobody projevu (SOSP) byla založena v návaznosti na petiční iniciativu Stop cenzuře. Jejím posláním je podpora svobody slova jako základní podmínky demokracie a obrana proti novým formám cenzury na sociálních sítích, které se podle iniciativy staly hlavními veřejnými fóry občanské diskuse.

Mezi zakladatele společnosti patří například podnikatel a herní designér Daniel Vávra. Členem správní rady je mimo jiné matematik a spisovatel Marian Kechlibar. Radou se iniciativě rozhodli pomoci třeba i úspěšný pivovarník Stanislav Bernard nebo profesor Ivo Budil.

Co se ale stalo... Na Společnost pro obranu svobody projevu si nyní vyšlápl Vít Kučík, mluvčí internetové skupinky, jež si říká „Čeští elfové“. V úvodu se skutečně hluboce zamyslel nad tím, co to vlastně znamená, ta „svoboda projevu“.  Aktivista doslova napsal: „Když vysloví sousloví ‚svoboda projevu‘ třeba Václav Havel nebo takový poslanec Volný, každý intuitivně cítí, že i když jde o stejná slova, každý z těchto dvou jimi myslí asi něco jiného. Že nejsou důležitá jen slova, ale taky KDO je vyslovuje.“

Kučíkovi také úplně nevoní personální složení SOSP. Začalo mu prý dokonce kdesi blikat světélko. „Ovšem červené světlo začne blikat, když zjistíte, že jsou v dané věci mluvčími půlky ‚vlastenecké‘ scény, ano, těch bijců proti ‚bruselské diktatuře EU‘ z myšlenkového okruhu SPD, Trikolóry, Zemanových sympatizantů (ano, Ovčáček taky podepsal), atd. Kdo se o tuto scénu zajímá, najde mezi signatáři a podporovateli velkou část jmen ‚konzervativních patriotů a vlastenců‘, se kterými se doteď potýkal v internetových diskusích. Je tam sice i pár neutrálních jmen (u kterých vyvstává otázka, zda si skutečně uvědomili celý kontext toho, co podepisují), ale většina je z tohoto dvorku,“ reportuje snaživě aktivista Kučík v příspěvku.

SOSP také dle Kučíka uveřejnila na svém hlavním portálu jistě zcela nepravdivou „nadávku“, že Čeští elfové udávají a cenzurují občany na sociálních sítích. Mluvčí to neváhal označit za stejnou konspiraci, jako že za teroristickými útoky na Dvojčata 11. září stojí CIA nebo že Američané ve skutečnosti nepřistáli na Měsíci.

„Což dává asi rámcovou představu, co si tato parta pod ‚svobodou projevu‘ asi představuje a kam to chce směřovat. Nejvíce jim pochopitelně vadí, že jim ‚FB maže příspěvky‘,“ vysmívá se elf.

Téma regulace sociálních sítí by si podle elfího aktivisty zasloužilo seriózní debatu, doslova jako sůl. „Ta je však možná jen se seriózními partnery, kteří jsou schopni věcné a racionální diskuse,“ odplivl si nad Vávrou a jeho spolupracovníky v závěru mluvčí elfů Kučík.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: AZyTato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Železný otevřeně: ČT je vnitřně rozkolísaná. Kauza Wollner a Fridrichová. Mělo to „zůstat v kabině“

22:35 Železný otevřeně: ČT je vnitřně rozkolísaná. Kauza Wollner a Fridrichová. Mělo to „zůstat v kabině“

Moderátor České televize Jakub Železný přišel do pořadu Spotlight, který moderuje jeho bývalá kolegy…