Mnozí vysocí úředníci nepodali majetková přiznání, píše server

26.09.2012 11:19

Desítky předních státních úředníků neodevzdaly v uplynulých letech svá majetková přiznání, jak jim to od roku 2008 ukládá zákon. Píše to server Lidovky.cz, který prověřil všechny centrální databáze majetkových přiznání klíčových státních zaměstnanců. V každém z nich prý chyběla čestná přiznání.

Mnozí vysocí úředníci nepodali majetková přiznání, píše server
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze - ilustrační foto

Ministerské úřady ale argumentují právě zákonem o střetu zájmů, podle něhož údajně vysoká funkce ve státní zprávě ještě nenutí úředníky přiznání předkládat. "Náměstci ministra obecně nemají povinnost podávat majetková přiznání," prohlásil například mluvčí ministerstva školství Marek Zeman.

Hrozí pokuta 50 tisíc

Server zjistil chybějící přiznání některých úředníků nejen v elektronickém registru ministerstva školství, ale i ministerstva financí. Nedostatky našel i v registrech ministerstva zahraničí. Například mluvčí financí Ondřej Jakob přiznal, že v systému chybí přiznání za loňský rok, protože jsou teprve zpracovávána. "Předpokládáme, že budou vložena do konce září," řekl Jakob.

Majetková přiznání za uplynulý rok musejí ze zákona o střetu zájmů podávat politici a vysoce postavení úředníci každý rok do konce června. Podle zákona je povinen podávat majetkové přiznání i ten úředník, který nakládá s finančními prostředky vyššími než 250.000 korun, podílí se na veřejných zakázkách nebo rozhoduje ve správním řízení.

Za porušení zákona o střetu zájmů hrozí pokuta do výše 50.000 korun. Přestupky projednává v přenesené působnosti úřad obce, v jejímž územním obvodu má veřejný funkcionář trvalý pobyt. Příjem z pokut je pak příjmem rozpočtu dané obce, připomněl server.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: čtk, mp

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Pravda

Dobrý den, Okamura mluví často mimo, věci překrucujeazkresluje, jakse mu hodí, ale ohledně jeho výroku na adresu Pekarové, nepřekroutila jste je Vy? On přece nemluvil o ženách či matkách obecně a je pravda, že když někdo nemá děti, spoustu věcí třeba neví,protože nemůže, ale to přeci není urážka, al...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zbytek světa se vám bude smát... O Česku se šíří tvrdá slova ze Slovenska

17:35 Zbytek světa se vám bude smát... O Česku se šíří tvrdá slova ze Slovenska

Internetem se začalo šířit starší video ze slovenské televize TA3, na kterém významný slovenský mana…