Monument, kompas, zářící světlo evropského projektu. V Bruselu se loučili s Merkelovou. A pak přišel Kalousek

22.10.2021 18:14

Končící německá kancléřka Angela Merkelová se na svém posledním evropském summitu dočkala ovací ve stoje. Přítomní politici se shodli, že Merkelová bude na evropské politické scéně chybět. „Jste pomník, summit bez Angely Merkelové je jako Paříž bez Eiffelovy věže,“ prohlásil šéf Evropské rady Charles Michel. Exposlanec Miroslav Kalousek připomněl, že to byl poslední summit také pro premiéra Andreje Babiše. „Evropská rada bez Tebe je jak Berlín bez Berlínské zdi,“ reagoval pobaveně.

Monument, kompas, zářící světlo evropského projektu. V Bruselu se loučili s Merkelovou. A pak přišel Kalousek
Foto: Hans Štembera
Popisek: Angela Merkelová

Merkelová se za šestnáct let v čele Německa zúčastnila neuvěřitelných 107 summitů EU, za tu dobu si Evropa prošla několika krizemi včetně dluhové krize v eurozóně, přílivu syrských uprchlíků, brexitu nebo pandemie koronaviru.

„Jste pomník,“ řekl jí podle informací zahraničního serveru france24.com šéf Evropské rady Charles Michel při poctě za zavřenými dveřmi. Summit EU „bez Angely je jako Řím bez Vatikánu nebo Paříž bez Eiffelovy věže“, prohlásil Michel již veřejně před ostatními státníky, kteří Merkelové vestoje aplaudovali.

Lucemburský premiér Xavier Bettel označil Merkelovou za „stroj na kompromisy“, který během maratonu jednání uvnitř EU „obvykle našel něco, co nás sjednotilo“. „Evropě bude chybět,“ prohlásil Bettel.

„Je to někdo, kdo za šestnáct let skutečně zanechal v Evropě svou stopu a pomohl nám všem s velkou dávkou lidskosti přijímat správná rozhodnutí v dobách, které byly obtížné,“ přidal se belgický premiér Alexander De Croo.

Litevský prezident Gitanas Nauseda vyjádřil naději, že Merkelová, „skvělá politička“, zůstane na politické scéně „v té či oné podobě“. Rakouský kancléř Alexander Schallenberg ji označil za „nepochybně velkou Evropanku“ a „oázu klidu, chcete-li, v rámci Evropské unie“. Její odchod podle něj „zanechá díru“.

„Jsi monumentem. Jsi kompasem a zářícím světlem evropského projektu. Evropská rada bez Tebe je jako Řím bez Vatikánu nebo Paříž bez Eiffelovy věže. Rozloučení s Angelou Merkelovou na jejím dnešním posledním summitu v Bruselu,“ shrnul slova přítomných politiků redaktor ČT Lukáš Dolanský.

Bývalý europoslanec Pavel Telička (Hlas) připomněl, že zmíněný summit lídrů států EU byl posledním také pro českého premiéra Andreje Babiše. „Jen tak pro srovnání, co myslíte, že říkali na asi posledním summitu Andreji Babišovi?“ ptá se na Twitteru Telička.

„Evropská rada bez Tebe je jak Berlín bez Berlínské zdi…,“ reagoval pobaveně exposlanec Miroslav Kalousek.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: jma

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Invazi zhatí plynovod. Zaorálek ujišťoval, že od Ruska bude klid

21:51 Invazi zhatí plynovod. Zaorálek ujišťoval, že od Ruska bude klid

Západ se obává ruské agrese na Ukrajině. Moskva se dožaduje záruk, že se NATO nebude rozšiřovat na v…