Moskvu dnes čeká další kolo protestů, demonstraci svolali i komunisté

17. 8. 2019 6:58

Moskvu dnes opět zaplní protesty, které od konce července vyvolává odmítavé stanovisko městské volební komise při registraci opozičních kandidátů pro zářijové komunální volby. V centru města pořádají mítink „Za čestné a transparentní volby“ komunisté. Obdobnou akci neparlamentní opozice radnice odmítla povolit.

Moskvu dnes čeká další kolo protestů, demonstraci svolali i komunisté
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka Ruska
reklama

Podporovatelé komunistů se mají sejít na moskevské Sacharovově třídě, obvyklém místě pro konání moskevských protestních mítinků. K účasti pozvali všechny protestně naladěné Moskvany, jakékoli spojení s demonstracemi liberální opozice ale komunisté odmítají. Komunistická strana Ruska má v parlamentu druhé nejsilnější zastoupení, ale opozicí je jen formálně. Vůči vládní straně Jednotné Rusko je loajální a její politiku často podporuje.

Lidé z občanských sdružení a menších neparlamentních stran měli původně demonstrovat na Sacharovově třídě, moskevská radnice vydat povolení však odmítla. Zamítavé stanovisko obdrželi i organizátoři opozičního mítinku na jiném místě, přestože ohlášená účast činila jen 50 lidí. Podle radnice by bránili veřejné dopravě.

Původcem protestních akcí v Moskvě je rozhodnutí městské a po odvolání i ústřední volební komise zamítnout kandidaturu víc než 50 opozičních politiků pro zářijové komunální volby. Důvodem byly údajné formální nedostatky při shromažďování podpisů potřebných k registraci. Na prvních dvou nepovolených akcích 27. července a 3. srpna bylo zatčeno celkem přes 2000 lidí, organizátorům hrozí až patnáctileté tresty.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nab
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kalousek zaútočil na Hamáčka. A vlivný člen ČSSD ho srazil slovy Nečase: Kreativita, přemýšlení, intelektuální výkon. Nula!

15:30 Kalousek zaútočil na Hamáčka. A vlivný člen ČSSD ho srazil slovy Nečase: Kreativita, přemýšlení, intelektuální výkon. Nula!

Dělal, nebo nedělal tupé škrty někdejší šéf státní kasy Miroslav Kalousek? Na sociálních sítích se v…