Mrtvý, mrtvý, politicky mrtvý. Erik Best šokuje slovy o Sobotkovi a OKD

04.09.2017 12:10

O OKD se na svém webu FSFinalWord.cz rozepsal americký novinář žijící v Česku Erik Best. „Spočítejme si to,“ poznamenal Best. Ironický komentář pak připojil na svém facebookovém profilu.

Mrtvý, mrtvý, politicky mrtvý. Erik Best šokuje slovy o Sobotkovi a OKD
Foto: Hans Štembera
Popisek: Erik Best, americký novinář
reklama

„Pokud použijeme Babišova čísla, Zdeněk Bakala si na privatizaci OKD vydělal krásných 110 miliard Kč. Ale nevěřme Babišovi. Zkusme použít čísla Lubomíra Zaorálka, který mluví o 50 – 60 miliardách Kč v dividendách,“ poznamenal Best s tím, že jde o konzervativní odhad toho, kolik Bakala vytáhl z těžební společnosti. Tento odhad podle něj nezahrnuje byty v Kladně a Ostravě a další majetkové prodeje.

Původní text ZDE

Anketa

Máte rádi seriál ,,30 případů majora Zemana"?

90%
10%
hlasovalo: 12198 lidí

„Pokud Bakala za společnost zaplatil zhruba 10 miliard, zůstalo mu podle Zaorálkových propočtů 40-50 miliard Kč zisku. To z OKD dělá kauzu 800 – 1000krát větší než Babišův dotační podvod s Čapím hnízdem,“ dodává kriticky Best a všímá si Sobotkových slov v pátek před soudem. 

Ten podle něj řekl, že Evropská komise potvrdila, že akcie OKD byly prodány za tržní cenu. „Počkat. Stát prodal blokační menšinový podíl v OKD za 4,1 miliardy Kč, Bakala ale jen na dividendách vydělal 40 – 50 miliard? A Evropská komise dala prodeji štempl, čímž Bakalovi umetla cestičku? Někomu to nevychází. Babišovi, Zaorálkovi nebo Evropské komisi,“ zmínil Best.

Na Facebooku pak použil černý humor. „Pracovat s advokátem Radkem Pokorným na dopise Evropské komisi o OKD bylo rizikové: nám. Zdeněk Hrubý (mrtvý), nám. Eduard Janota (mrtvý), úředník Martin Brož (mrtvý) a min. Bohuslav Sobotka (politicky mrtvý),“ napsal Best.

Sobotka v pátek před Obvodním soudem pro Prahu 2 uvedl, že stát prodal akcie těžební společnosti OKD za vyšší cenu, než uváděl posudek, a za vyšší cenu, než byly jiné nabídky nebo doporučení Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). 

Sobotka v době prodeje státního podniku zastával funkci ministra financí a bývá kvůli údajně nevýhodnému rozhodnutí terčem kritiky. Výtky dlouhodobě odmítá.

Sobotka v úvodu své výpovědi popisoval, jak se privatizace státního podniku chystala. K ceně prodeje uvedl, že na základě informací od ÚOHS měla být cena minimálně 3,5 miliardy korun. Pak se objevily nabídky od firmy Penta, které se podle Sobotky pohybovaly kolem tří až tří a půl miliardy korun. Podíl nakonec získala skupina Karbon Invest. „Žádné jiné nabídky nebyly,“ uvedl Sobotka.

Premiér také uvedl, že cena prodeje převýšila i hodnotu, na kterou akcie vyčíslil posudek objednaný Fondem národního majetku. Sobotka uvedl, že jako ministr obdržel až závěrečný posudek. „Neměl jsem důvod pochybovat o profesionální práci, kterou odvedl Fond národního majetku,“ řekl Sobotka.

Při výpovědi Sobotka také uvedl, že vláda jednala o prodeji OKD exkluzivně se skupinou Karbon Invest. Důvodem bylo to, že chtěla zachovat sociální stabilitu v regionu, a tato jednání podle Sobotky preferovaly také odbory.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Sarajevský atentát“ byla první dezinformace. Novinář Leschtina k narozeninám Klause

15:43 „Sarajevský atentát“ byla první dezinformace. Novinář Leschtina k narozeninám Klause

Jiří Leschtina je veteránem českého komentariátu již od devadesátých let. Ani on proto nemohl odolat…