Mučení elektřinou, uřezané uši a vystřelená oka. To je pravá tvář separatistů, píší kyjevské noviny

03.05.2015 16:03

Ukrajinský deník Kyiv Post informuje o porušování Ženevských úmluv ze strany proruských separatistů. Členové ozbrojených sil Luhanské a Doněcké lidové republiky se údajně podílejí na únosech, mučeních a vraždách ukrajinských vojáků.

Mučení elektřinou, uřezané uši a vystřelená oka. To je pravá tvář separatistů, píší kyjevské noviny
Foto: Marek Havlíček
Popisek: Marek Havlíček přijíždí do Doněcku

Spolupracovník deníku Kyiv Post Oleg Suchov uvádí, že tyto poznatky získal od příbuzných obětí a také od dobrovolníka Viktora Majstrenka, který usiluje o propuštění vězňů. Mluvčí doněckých separatistů Eduard Basurin však něco takového v telefonickém rozhovoru razantně popřel. „S válečnými zajatci je zacházeno dobře a není mi známo, že by docházelo k nějakým válečným zločinům.“ Majstrenko však tvrdí, že se před nedávnem od separatisty Arťoma Bokachjova dozvěděl, že většina ukrajinských vojáků zajatých v bitvě o Debalceva byla popravena.

Majstrenko nahrával výpověď Bokachjova, ve které říká, že všichni ukrajinští zajatci byli popraveni na rozkaz vůdce Doněcké lidové republiky Alexandera Zacharčenka poté, co ukrajinská armáda ostřelovala sirotčinec a zabila v autobuse deset dětí. Jak ovšem uvádí Suchov, záznam pořízený Majstrenkem Kyiv Post neověřoval a neručí za jeho pravost. Na zmíněném záznamu Bokachjov dále Majstrenkovi řekl, že nemají téměř žádné vězně a zbývají už jen dva vojáci, ale ti budou také brzy zabiti. „Za to, co nám a našim rodinám dělá ukrajinská armáda, budou roztrháni na kusy.“

Celý text v angličtině najdete ZDE

Suchov ve svém textu připomíná, že začátkem dubna sdělil jeden ze separatistů s ruským pasem, Arsenij Pavlov, zvaný Motorola, že on sám osobně zabil patnáct vězňů. Mezi jinými mělo jít o vájka Igora Branovitského. Kromě něho měl být zavražděn také policejní seržant Oleg Naumenko, který byl zraněn 15. února. Poté byl převezen do nemocnice nacházející se poblíž Debalceva. Příbuzní s ním ovšem ztratili kontakt již o den později, kdy byl převážen do Artemivsku. Našlo se až jeho tělo a lékaři ve Dněpropetrovsku pouze konstatovali, že zemřel v důsledku střelných poranění. Není ovšem jasné, jestli se tak stalo při bitvě nebo v zajetí. „Jeho obličej byl spálený a byly na něm patrné známky bití a mučení,“ cituje Kyiv Post vyjádření Naumenkovy nevlastní matky Světlany Pavlovské.

Dobrovolnice Olga Kjašková, která pomáhala příbuzným Naumenka najít jeho tělo, po telefonu sdělila, že modřiny na jeho těle i obličeji byly způsobeným bitím. Také ona je přesvědčena, že byl Naumenko před svoji smrtí v zajetí a prsty v jeho úmrtí mají proruští separatisté. Jiný případ mučení zdokumentovala ruská opoziční televize Dožď. Televize pustila video, na kterém byli později identifikováni příslušníci 30. brigády ze Žitomirské oblasti. Všichni byli zabiti. Na zmíněném videu jeden ze separatistů říká „Nestřílej na něj“, ale později zazní několik výstřelů. Manželka jednoho z vojáků, Alexandera Berdese, říká, že její muž byl zajat 8. února. Také ona uvádí, že tělo jejího manžela neslo známky krutého bití. „Jeho kolega Placinskij byl střelen do oka. Demčuk neměl ucho. Jsou to sadisté,“ říká paní Berdesová.

Vojáci ukrajinské 15. brigády, kteří byli zadržováni u vesnice Makijivka, rovněž tvrdí, že s nimi bylo špatně zacházeno. Při rozhovorech s dobrovolníkem Majstrenkem tvrdili, že byli surově biti. Objevují se však zprávy, že proruští separatisté mučí i rukojmí z řad civilistů. Známý je případ manželky zadrženého vojáka Anatolije Svyryda Oxany. Ta se rozhodla dojít vyhledat povstalce ve snaze dosáhnout propuštění svého manžela. Byla ovšem podle slov jejího manžela sama uvězněna. Povstalci ji navíc zbili a mučili elektřinou. Oxana Svyrydová byla nakonec propuštěna až po jedenácti dnech. Další zajatci, Vlad Paščenko a Viktor Tutov, po měsíci. Čtvrtý zadržený, Sergej Rudnev, byl unesen a převezen do Ruska.

Podle Kyiv Post docházelo k nejvíce popravám během vlády separatistů ve městě Slavjansk. Po osvobození města v červenci 2014 byly nalezeny masové hroby s těly nejméně 14 civilistů. Poradce tehdejšího velitele města Igora Strelkova Igor Druz později připustil, že separatisté udělali několik poprav bez soudu.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: pro

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Halíka i Němcovou „dám“, ale tohle ne. Dílko, ze kterého trapnost tryskala, vrací se Tomáš Vyoral k ostudě České televize

17:12 Halíka i Němcovou „dám“, ale tohle ne. Dílko, ze kterého trapnost tryskala, vrací se Tomáš Vyoral k ostudě České televize

PÁTEČNÍ ZÚČTOVÁNÍ TOMÁŠE VYORALA Komentátor Tomáš Vyoral se opět pustil do žhavých témat z uplynuléh…