Můj děda i táta tu fárali. Proč má teď dolovat Australan... Takto se bouří na Cínovci, kde sedí na zásobách lithia. Zazněl i varovný hlas o zdravotních rizicích magnetickým zpracováním rudy

11.10.2017 17:45 | Zprávy

REPORTÁŽ Máme očekávat mrtvé ryby a ochuzenou státní kasu, nebo starousedlíci s havířskými předky zas jenom přehánějí? Podívali jsme se do míst, kde před čtvrt stoletím skončila těžba lithia – tehdy byla nerentabilní, dnes se na stejném místě hraje o miliardy. Lidé na Cínovci v pohraničí Ústeckého kraje, kde leží největší evropské ložisko stříbřitě lesklého kovu, nejsou dogmaticky proti těžbě. Něco jim ale vadí, choutky zbohatlíků nevyjímaje.

Můj děda i táta tu fárali. Proč má teď dolovat Australan... Takto se bouří na Cínovci, kde sedí na zásobách lithia. Zazněl i varovný hlas o zdravotních rizicích magnetickým zpracováním rudy
Foto: Lucie Bartoš
Popisek: Cínovec, víska spadající pod Dubí v Severních Čechách - horská osada je v centru pozornosti kvůli velkým zásobám lithia. Znak zkřížených nástrojů mlátek a želízko ("důlní šlígle") je hornickým symbolem.

Horská osada Cínovec v Krušných horách patří mezi vylidněné vísky, které jsou poznamenané historickým odsunem Němců po druhé světové válce. Býval zde hraniční přechod, čemuž dodnes odpovídají penziony, kasina a vietnamská tržiště s převažujícími německými nápisy. Lidmi se to tu ve dnech podzimního mrholení příliš nehemží, nepočítáme-li automobily přejíždějící hranici obou států. Ve vesničce se zhruba 120 obyvateli, do níž už ve středověku pronikali hledači cínu, lze potkat víc vietnamských trhovců než kolemjdoucích. Další vylidnění totiž místo postihlo v druhé půlce minulého století právě kvůli ukončení těžby, kdy po dnešním „lithiovém boomu“ ještě nebylo ani památky.

Těžba ano, ale ne „o nás bez nás“, milá hovada

Restaurace Diana je jedním z prvních pohostinských podniků, na který narazí řidiči po vjezdu do obce starým hraničním přechodem z německé strany. Postarší Jiří, který zde pracuje, nemá problém říct svůj názor na politické hrátky předváděné vládním establishmentem kolem zásob lithia. „Jestli to prodají australské firmě, tak jsou to hovada,“ zní první nekompromisní verdikt. Proč? „Prodají to zbohatlíkům, ale český národ? Zase nic. Když jsem to poprvé slyšel, tak jsem si řekl, že nejsou normální,“ kroutí hlavou a dodává, že podobný názor má podle něj většina zdejších.

Jedeme se podívat na opačný okraj obce do míst, kde se vyskytuje odkaliště jako pozůstatek někdejší těžby, respektive ukládání kalů po úpravě rudy. Tento dobývací prostor patří Cínovecké deponii, kterou přes finanční skupinu RSJ ovládá miliardář a matematik Karel Janeček. Opravdu na první pohled nijak zvláštní místo. Haldy jsou zarostlé a splynuly s okolní krajinou. Nic, co by dávalo tušit, že by se zde už klidně mohla připravovat těžba, protože Janečkova korporace, na rozdíl od „Australanů“, od letoška vlastní potřebná povolení od báňského úřadu.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Lucie Bartoš

Mgr. Ivan Adamec byl položen dotaz

Co jste udělali pro podnikatele za poslední 4 roky?

Vždyť jste nám spíš uškodili hlavně třeba navýšením minimálních odvodů a zrušily řadu daňových zvýhodnění. Jak jste to jako ODS mohli dopustit?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Vláda, to snad nejsou křesťané!“ Jeli jsme s Babišem tam, kde ho volí „celá rodina“

4:44 „Vláda, to snad nejsou křesťané!“ Jeli jsme s Babišem tam, kde ho volí „celá rodina“

„Ta vláda, to jsou barabové, lumpové. Jurečka a Výborný jsou nejhorší. Nejvíc lžou a jsou přitom z K…