Munice dochází. USA ji nevyrobí, musely sáhnout spojencům na zásoby

18.01.2023 18:15 | Ze sítí

Spojené státy posílají na Ukrajinu americké zbraně z tajných zásob v Izraeli, které původně sloužily pro konflikty na Blízkém východě. Kromě toho prý Pentagon využívá svých zásob uskladněných v Jižní Koreji. Ukrajincům je zasílána zejména dělostřelecká munice, které se na obou stranách konfliktu denně spotřebují tisíce kusů.

Munice dochází. USA ji nevyrobí, musely sáhnout spojencům na zásoby
Foto: Repro Twitter
Popisek: Ukrajinská protiofenziva u Chersonu

Zatímco se vysocí obranní a vojenští představitelé desítek zemí včetně států NATO připravují na páteční setkání na letecké základně Ramstein v Německu, aby jednali o zaslání dalších tanků a zbraní Ukrajině, američtí představitelé se v zákulisí snaží dát dohromady dostatek nábojů, aby byl Kyjev letos dostatečně zásoben, a to i během očekávané jarní ofenzivy.

„Vzhledem k tomu, že frontová linie je nyní většinou stacionární, stalo se dělostřelectvo nejdůležitější bojovou zbraní,“ uvedl Mark F. Cancian, bývalý zbrojní stratég Bílého domu.

Podle informací deníku The New York Times Pentagon využívá rozsáhlé, téměř nezmapované zásoby americké munice v Izraeli, které mají pomoci v dlouhé opotřebovávací válce na Ukrajině. Zásoby zbraní a munice v Izraeli měly sloužit při řešení konfliktů na Blízkém východě s tím, že Izrael měl k těmto zásobám přístup v případě nouze.

Anketa

Přestřelil Babiš billboard „Nezatáhnu Česko do války“?

hlasovalo: 28454 lidí
Z konfliktu na Ukrajině se podle expertů stala dělostřelecká opotřebovávací válka, v níž každá strana denně vypálí tisíce střel. Ukrajině došla munice pro její zbraně ze sovětské éry a z velké části přešla na střelbu dělostřelectvem a náboji darovanými západními spojenci. Podle analytiků tvoří dělostřelectvo páteř pozemní palebné síly Ukrajiny i Ruska a výsledek války může záviset na tom, které straně dojde munice dříve.

Použití munice ze skladů v Izraeli a Jižní Koreji je reakcí na nedostatek munice, kterou nejsou aktuálně schopni vyrobit američtí výrobci zbraní. Obě země přitom kvůli diplomatickým vztahům s Ruskem odmítly zasílat Ukrajině vlastní vojenskou pomoc a Izrael původně odmítal využití amerických zásob ze svého území.  

Izrael ale nakonec ustoupil a již přibližně polovina z 300 000 nábojů určených pro Ukrajinu byla odeslána do Evropy a přes Polsko bude doručena ukrajinské armádě.

Vyzbrojení ukrajinské armády dostatečným množstvím dělostřelecké munice je součástí širšího úsilí vedeného Američany, které cílí na zvýšení celkové bojové síly ukrajinské armády. Do toho spadá i poskytnutí přesnějších zbraní dlouhého dosahu, západní tanky a obrněná bojová vozidla a výcvik kombinovaných zbraní.

Spojené státy dosud poslaly nebo přislíbily poslat Ukrajině něco přes milion nábojů ráže 155 mm, další náboje poslalo Německo, Kanada nebo Itálie. Ukrajinská armáda spotřebuje podle expertů měsíčně asi 90 000 dělostřeleckých nábojů, což je přibližně dvakrát více, než kolik jich vyrobí Spojené státy a evropské země dohromady. Zbytek musí pocházet z jiných zdrojů včetně dosavadních zásob nebo komerčního prodeje.

Ukrajinská armáda tak podle Američanů bude muset upravit způsob boje, protože doplňování ukrajinských potřeb z vlastních zásob je dlouhodobě neudržitelné řešení. Představitelé Pentagonu tvrdí, že musejí zajistit, aby i při vyzbrojování Ukrajiny neklesly americké zásoby na nebezpečně nízkou úroveň. Podle dvou vysokých izraelských představitelů Spojené státy slíbily Izraeli, že doplní to, co si vezmou ze skladů na jeho území, a v případě vážné nouze by munici okamžitě poslaly.

„Jsme přesvědčeni, že budeme schopni podporovat Ukrajinu tak dlouho, jak bude třeba,“ řekl minulý týden novinářům mluvčí Pentagonu brigádní generál Patrick Ryder. „A jsme přesvědčeni, že budeme schopni i nadále udržovat úroveň připravenosti, která je pro obranu naší země životně důležitá,“ dodal.

Američtí představitelé tvrdí, že přístup k izraelským a korejským zásobám pomůže Ukrajincům vydržet, dokud američtí výrobci munice nezvýší svou výrobu. Výhodou je podle nich i fakt, že také Rusko čelí nedostatku nábojů. Ruská dělostřelecká palba se v posledních týdnech prudce snížila, což nejspíše odráží příděly nábojů kvůli nízkým zásobám.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: jmaTato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Němci se do Ruska vrátí.“ Jiří Šedivý zboural politikům bábovičky

16:57 „Němci se do Ruska vrátí.“ Jiří Šedivý zboural politikům bábovičky

Bývalý náčelník Generálního štábu Armády České republiky a pedagog Vysoké školy CEVRO Institut Jiří …