Muniční areál ve Vrběticích se musí nejprve vyčistit, upozorňuje policejní prezident

08.06.2015 20:00

Muniční areál ve Vrběticích na Zlínsku se musí vyčistit a teprve pak může začít vyšetřování příčin loňského výbuchu, při kterém zemřeli dva lidé. ČTK to dnes řekl policejní prezident Tomáš Tuhý. Podle něj stále trvá v okolí areálu stav nebezpečí, protože území je kontaminované rozházenou municí či náboji.

Muniční areál ve Vrběticích se musí nejprve vyčistit, upozorňuje policejní prezident
Foto: Daniela Černá
Popisek: Označení nebezpečné oblasti

Pyrotechnici podle něj každý den pracují v rizikových podmínkách, v nichž nelze kombinovat sanaci areálu a odvoz munice. "Nejprve se odvážejí prostředky, pak následuje asanace. Až se dostaneme k epicentru, můžeme začít ohledávat místo činu a zjišťovat příčiny výbuchu. Do té doby se tam nikdo nedostane," řekl.

Odvoz munice potrvá minimálně do druhého čtvrtletí příštího roku

Policejní prezident tak nesouhlasí s názory některých expertů v médiích, podle nichž policie v souvislosti s vyšetřováním výbuchu "zaspala". "Jakýkoliv krok zvěře nebo člověka může způsobit další výbuch. Byli bychom neradi, aby se tam opakovalo nějaké neštěstí," uvedl Tuhý. Podle něj se také musí zajistit budoucí zabezpečení areálu.

Policejní prezident zvažuje, že zveřejní detailnější záběry, které ukážou, jak to v okolí epicentra výbuchu vypadá. "Myslím si, že budou všichni šokováni, jaké bojové prostředí se ve Vrběticích nachází," upozornil. Odvoz munice potrvá minimálně do druhého čtvrtletí příštího roku. Do poloviny května odtud odjelo 153 nákladních vozidel. Odhaduje se, že celkem by jich mělo odjet kolem 400. Vyprázdněno zatím bylo 17 ze 40 skladů, ve kterých je uložena munice a výzbrojní materiál.

Ve Vrběticích vybuchl loni v říjnu sklad číslo 16 s 58 tunami vojenského materiálu včetně munice a v prosinci sklad 12 s 98 tunami vojenského materiálu. Oba si pronajímala ostravská firma Imex Group. Při prvním výbuchu zahynuli dva její zaměstnanci. Policie obě události vyšetřuje jako úmyslné obecné ohrožení.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: čtk, mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Žena z menšinové společnosti mi na ztracenou simkartu provolala skoro sedm tisíc.“ Rázná starostka vítá zákon „třikrát a dost“. Jenže neziskovky...

17:15 „Žena z menšinové společnosti mi na ztracenou simkartu provolala skoro sedm tisíc.“ Rázná starostka vítá zákon „třikrát a dost“. Jenže neziskovky...

„Nechceme dál přihlížet tomu, že někteří lidé si udělali živobytí z čerpání dávek, a za solidaritu s…