Musíme mít odvahu ty věci pojmenovat, vyzval Zdechovský. A spustil o neziskovkách takové věci, že Poche jen zíral

27.05.2018 12:22

V nedělní Partii televize Prima proti sobě zasedli dva čeští europoslanci – lidovec Tomáš Zdechovský a sociální demokrat Miroslav Poche, na kterém poslední dobou nenechávají nit suchou prezident Zeman a jeho mluvčí Jiří Ovčáček. Miloš Zeman má za to, že Poche se staví příliš vstřícně k uprchlíkům, a ještě je kritický k Izraeli. Poche, jenž by se mohl stát příštím českým ministrem zahraničí, se snažil vyložit, co si myslí doopravdy. Svůj pohled přidal i Zdechovský. Doslova rozcupoval některé neziskové organizace.

Musíme mít odvahu ty věci pojmenovat, vyzval Zdechovský. A spustil o neziskovkách takové věci, že Poche jen zíral
Foto: Hans Štembera
Popisek: Televize Prima
reklama

V úvodu se pánové shodli na tom, že v Bruselu nikdo moc neřeší, zda má Česko vládu s důvěrou, či bez důvěry. „Já si myslím, že v Bruselu příliš nikdo nehodnotí, jestli Česká republika má, nebo nemá vládu s důvěrou. Ona má vládu,“ prozradil Poche. Zdechovský dal kolegovi za pravdu. Připomněl, že v Belgii se vlády sestavují celé měsíce až roky, takže EU je zvyklá na zdlouhavá politická jednání.   

Mnohem horší než zdlouhavost jednání by podle Pocheho bylo, kdyby Česko nemělo politickou vládu, ale vládu úřednickou. ČSSD se právě proto rozhodla zvolit si méně špatnou variantu ze dvou špatných.  

Zdechovský postoj ČSSD ocenil. „Já musím ocenit tu odvahu, s jakou se ČSSD staví k vládě s Andrejem Babišem. My tu odvahu prostě nemáme. Vzhledem k volebnímu výsledku jsme se rozhodli být konstruktivní opozicí,“ uvedl Zdechovský.  

„Za mě se velmi rozhodně postavila sociální demokracie. Já jsem rád, že mezi ČSSD a Hradem probíhá vlastně ta debata o zahraniční politice. Teď máme příležitost vidět, jaké jsou konstanty české zahraniční politiky. Když mě prezident Miloš Zeman kritizuje, tak mluví o migrační krizi a o Izraeli. On říká, že to jsou konstanty zahraniční politiky. Já si myslím, že ne. Já si myslím, že tou konstantou je naše členství v EU,“ uvedl Poche.

Podle Zdechovského je škoda, že teď sledujeme slovní přestřelku mezi Zemanem a Pochem. Lidovec má za to, že by si to měli politici vyříkat mezi sebou. „Prezident by měl spíš jakoby spojovat a poté, co tu několik měsíců nemáme vládu s důvěrou, tak by měl být spíš konstruktivní, a ne do jednání házet vidle,“ podotkl.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Poche zdůraznil, že prozatím neměl možnost si o tom promluvit s prezidentem Zemanem tzv. na čtyři oči, a doufá, že tuto možnost dostane.

„Já jsem neměl možnost si vyříkat své názory s prezidentem a čelím nějakým mediálním útokům pana mluvčího Ovčáčka, ale to já nepovažuji za podstatné,“ pravil Poche. Zdůraznil, že sice v roce 2015 hlasoval pro zprávu, ve které byly zmíněny i kvóty, ale kromě toho se v této rezoluci mluvilo o posílení vnějších hranic EU a dalších bodech, které Poche považoval za prospěšné, a přišlo mu líto hlasovat proti rezoluci jako celku jen kvůli kvótám.

„Já v tuto chvíli říkám, že kvóty nefungují a my nesmíme postihovat ty státy, které je neplní. To mi přijde krajně nevhodné,“ zlobil se Poche. Sociální demokrat má za to, že uprchlíkům z válečných oblastí je třeba pomoct, dokud se situace u nich doma nezmění. V zemích, odkud přicházejí ekonomičtí migranti, je třeba vysvětlovat, že v Evropě na ně nečeká žádný ráj, že je pašeráci okradou, a ještě migrantům hrozí, že zahynou ve Středozemním moři. A to podle Pocheho stále nebude všechno. „Budeme muset začít s těmi zeměmi obchodovat, aby se zlepšila ekonomická situace v těch zemích a lidé odtamtud neodcházeli,“ uvedl Poche. Zavádění kontrol mezi Českem, Německem a dalšími státy EU prý situaci nevyřeší.

„My jsme třeba v případě kvót jako KDU-ČSL vždy hlasovali proti, i když tady někteří lidé říkají něco jiného,“ doplnil Zdechovský.

Následně se lidovec pořádně obul do některých neziskových organizací.

„Ta ochrana hranic musí mít také za cíl zasáhnout proti některým neziskovým organizacím, které vozily migranty do Itálie. My musíme mít odvahu ty věci pojmenovat. Řada lidí kolem toho problému jen našlapovala v rámci politické korektnosti. My jsme na to poukazovali už v letech 2015 a 2016, že existovalo spojení mezi libyjskými pašeráky a některými neziskovými organizacemi, které se tvářily, že ty lidi zachraňují,“ rozohňoval se před kamerami Zdechovský. 

Europoslanec Zdechovský v roce 2015 osobně objížděl uprchlická zařízení v Itálii

Poche znovu zopakoval, že je třeba s africkými státy jednat o tom, aby nepouštěly své ekonomické migranty do Evropy. „Rozhodně nebudeme potápět lodě s lidmi,“ ujišťoval Poche před kamerami. „Ta jednání probíhají. Ten často zmiňovaný Marrákešský protokol je jednou z cest. Já jen musím zdůraznit, že to nevyjednává Ministerstvo zahraničí, ale Ministerstvo vnitra,“ řekl Poche.

Zdechovský si posteskl, že některé evropské státy nemají ve vedení politiky, kteří by vystupovali rázněji a situaci více řešili. „Některé členské státy nemají v čelech politiky, kteří by přinutili Itálii urychlit ta azylová řízení, která dnes trvají desítky měsíců. Třeba v letech 2016 a 2016 česká vláda nabídla Itálii, že jí pošle úředníky, kteří pomohou vyřizovat žádosti, a Itálie na naši nabídku ani nebyla schopná odpovědět,“ kroutil hlavou Zdechovský.  

Tomáš Zdechovský

  • KDU-ČSL
  • Místopředseda KDU-ČSL
  • europoslanec

„Nejsnazší by bylo, kdyby azylová šetření probíhala přímo v Libyi,“ doplnil Poche s tím, že zatím není v Libyi jedna stabilní vláda, nýbrž vlády dvě, takže vlastně není jasné, s kým jednat.

Když došlo na otázku, zda by se Poche mohl stát ministrem zahraničí, slovo si vzal Zdechovský a kolegu ocenil jako schopného politika, jehož slovo platí. „Kolegu Pocheho znám čtyři roky z Evropského parlamentu a vím, že má výborné jazykové znalosti. Málokdo ví, že strávil tři měsíce na misi v Gambii. V rámci Europarlamentu patří k pracovitějším kolegům a mohu říct, že to, na co dal ruku, to platí.“

Když vidím, jaké blbosti o EU se tady šíří...

Přišla řeč také na to, proč jsou Češi k EU jako instituci tak skeptičtí. Zdechovský si v tu chvíli nebral servítky.

„Když vidím, jaké blbosti o Evropské unii se tady šíří a kdo to sdílí, že to jsou i vzdělaní ekonomové, že to jsou profesoři, tak to se v jiných zemích tolik neděje. My uděláme tady u nás velikánský témata z věcí, které vlastně jinde v Evropě tématem nejsou. My se vlastně nedokážeme radovat z výhod volného trhu,“ posteskl si Zdechovský s tím, že je úkolem politiků, aby se pokusili názor Čechů, Moravanů a Slezanů na EU změnit.

Pánové se ovšem shodli také na tom, že jako europoslanci mají dost práce a nemají čas vyvracet kvanta lží, které v Česku šíří lidé jako Václav Klaus starší, Václav Klaus mladší a další osobnosti.

Než se rozloučili s diváky, odpovídali ještě na dvě témata. Jedním z nich bylo nařízení GDPR o větší ochraně osobních údajů. Pánové se shodli na tom, že  v přípravě na tuto směrnici Česko zaspalo, což teď vyvolává zmatky. Podle Pocheho je to další důvod pro to, aby v Česku vznikla nějaká stabilní vláda, která bude situaci řešit, a nehrozily zde předčasné volby. Zdechovský doplnil, že věří, že v souvislosti s GDPR nepadnou žádné drakonické pokuty, dokud se vše legislativně nevyřeší.

Nakonec pánové věnovali pozornost ještě tématu prodeje vozidel s přetočenými tachometry. Oba politici věří, že se časem v Česku podaří prosadit zákon, na jehož základě bude mít auto svůj „pas“, kde budou kilometry zaznamenány, a bude mnohem těžší podvádět. Na Slovensku už se o to ostatně pokoušejí, takže by tento trend mohl dříve či později dorazit i do Česka.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Krvavý převrat! Putin a Krym: Po Bidenovi zaskočil novináře

19:47 Krvavý převrat! Putin a Krym: Po Bidenovi zaskočil novináře

Americký prezident Joe Biden se dnes poprvé setkal se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem v Že…