Musk chystá demolici neziskovek. Napořád. Týká se i Česka

03.02.2025 13:21 | Zprávy

Neziskové organizace financované z USA mají důvod k obavám. V USA se totiž podle všeho chystá zrušení Agentury Spojených států amerických pro mezinárodní rozvoj, tedy USAID. Miliardář Elon Musk, který má na starosti zefektivnění americké administrativy, ji totiž považuje za kriminální organizaci, kterou je záhodno zrušit. V sobotu se pracovníci jeho ministerstva snažili získat přístup do centra organizace. Lidé z USAID jim v tom bránili, ale neúspěšně. V mezičase už zmizela stránka USAID i jejich profil na sociálních sítích.

Musk chystá demolici neziskovek. Napořád. Týká se i Česka
Foto: Repro Youtube
Popisek: Logo USAID

V americké administrativě pokračují „demoliční práce“. Jedná se asi o nejvýstižnější přízvisko toho, co miliardář Elon Musk a jeho DOGE (Department of Government Efficiency – ministerstvo pro efektivitu vlády) dělají. Momentálně má Musk na mušce USAID, tedy agenturu pro mezinárodní rozvoj, která posílala peníze spřízněným neziskovým organizacím. Vznikla za vlády Johnna F. Kennedyho a vypadá to, že za panování Donalda Trumpa zanikne. Musk ji prohlašuje za zločineckou organizaci, která už má „zemřít“.

Ve skupinové diskuzi na síti X Musk prohlásil, že USAID není jen červivé jablko, ale rovnou „klubko červů“. „Když máte červivé jablko, můžete z něj červa vytáhnout. Když máte klubko červů, tak není šance. USAID je klubko červů. Žádné jablko tam není. A když tam není žádné jablko, tak se toho musíte zbavit. Proto musí skončit. Nelze ji napravit,“ prohlásil.

Dva pracovníci v USAID už byli suspendováni poté, co se v sobotu večer pokusili zabránit zaměstnancům DOGE v přístupu k systémům USAID. A to i když zaměstnanci DOGE hrozili přivoláním policie. Zaměstnanci DOGE chtěli jednak přístup k systému USAID a také k osobním složkám zaměstnanců. Dle zdrojů CNN se chtěli dostat i k utajovaným materiálům, pro které je potřeba prověrka. Nakonec prý přístup získali. V sobotu byla také zrušena stránka agentury a její odnož se objevila pod hlavičkou ministerstva zahraničí.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Stávka na ČT

Co říkáte na to, že ČT, která je placená z našich peněz vlastně stávkuje a zasahuje stávkou do vysílání? Já chápu, že chtějí vyjádřit svůj názor a ve svém volném čase, ať tak činí, ale zasahovat do vysílání mi nepřijde vzhledem k poplatkům, které platíme košér. Jak se na to díváte vy?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Ještě že se toho dožil dědoušek Sorošů., Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseVlastík1 , 03.02.2025 14:13:32
Buduje ty spolky desítky let, hraje si na Boha, a pak přijde Doník s nějakým Muskem a hoděj do toho vidle ze dne na den. Škoda že se ta demolice netejká barmskej žen, to musej čeští pivaři sami...

|  11 |  0

Další články z rubriky

Silná lobby za Pavlem. Turek pojmenoval problém

19:25 Silná lobby za Pavlem. Turek pojmenoval problém

Vládní zmocněnec pro klimatickou politiku Filip Turek (Motoristé) naznačil, že prezident Petr Pavel …