Muž, který řídí cestu Trumpa do Bílého domu: Namyšlený a arogantní narcis. Ale...

12.08.2016 10:22

Dostat republikánského kandidáta Donalda Trumpa do Bílého domu má za úkol Paul Manafort. Muž, který již ve Washingtonu lobboval za africké diktátory či v Kyjevě radil Viktoru Janukovyčovi. Píše o něm server iDnes.cz.

Muž, který řídí cestu Trumpa do Bílého domu: Namyšlený a arogantní narcis. Ale...
Foto: repro youtube.com
Popisek: Donald Trump, republikánský kandidát na prezidenta USA

„Vyhraje,“ je přesvědčen o Trumpově úspěchu sedmašedesátiletý lobbista. „Pokud to nepoděláme – a tím myslím i sebe, tak vyhraje,“ řekl také listu The Huffington Post s tím, že to není těžký závod. Strategii má také jasnou: Nechat Trumpa být Trumpem. „Donalda Trumpa nezměníte. Jeho nemůžete řídit,“ dodal lobbista.

Ve volební kampani je Manafort již od března, velmi rychle odstavil tehdejšího manažera kampaně Coreyho Lewandowského. Pro něj tato role však není nic neobvyklého. Během své čtyřicetileté kariéry totiž již řídil několik republikánských konventů v Americe, pracoval ale i pro diktátory, autokraty a oligarchy celého světa. Ti byli klienty jeho lobbistické firmy Black, Manafort, Stone and Kelly, kterou založil v roce 1980.

Původní text ZDE.

Pracoval tak například pro konžského diktátora Josepha-Désiré Mobutua, který mu měl zaplatit za vylepšení image milion dolarů. Lobboval také za vůdce angolského hnutí UNITA Jonase Savimbiho. Toto hnutí stálo mimo jiné za únosem Čechoslováků v roce 1977. Práce pro Savimbiho, kdy mu Manafort vyšlapal cestičku v USA, podle historiků prodloužila občanskou válku v Angole hned o několik let.

Na prezidentské kampani spolupracoval Manafort také již vícekrát – v roce 1976 pro Geralda Forda, ta však skončila neúspěšně. O několik let později pak byl i v týmu Ronalda Reagana. 

Prsty měl i v Evropě – ve Francii se podle serveru iDnes.cz zapletl do takzvané Aféry Karáčí, jež se točila kolem ilegálních provizí z prodeje ponorek Pákistánu. V roce 2005 pak pracoval pro jednoho z nejbohatších mužů světa na Ukrajině, Rinata Achmetova. Byl i stratégem, jenž pomohl Viktoru Janukovyčovi. Naučil jej vystupování před kamerami i řečnit v ukrajinštině. A dovedl jej tak k volebním úspěchům. Když Janukovyč po majdanských protestech prchl ze země, Manafort zůstal a Stranu regionů přetavil v Opoziční blok. 

Kolegové Manaforta vnímají jako namyšleného, arogantního, egoistického narcistu. Je však také proslulý detailním přístupem k řešení problémů.

 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

Bc. Markéta Gregorová byl položen dotaz

Nový nástroj, jak mluvit do evropských pravidel. Piráti spouští unikátní web

Děláte si z nás legraci? Jak vám věřit, že chcete dělat něco pro lidi? Hlasujete pro věci, které lidi ani tato vláda neschvaluje, jako například zákaz spalovacích motorů. Nebo vy jste si mezi občany ČR udělali nějaký průzkum nebo analýzu, že si zákaz aut se spalovacími motory přejí? Jednou určitě, a...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pane prezidente, jak je to s tou „upřímností“? Senátorka Hamplová popsala, co zažívá na vlastní kůži

4:45 Pane prezidente, jak je to s tou „upřímností“? Senátorka Hamplová popsala, co zažívá na vlastní kůži

„Tedy upřímnost ano, ale jen souhlasná? To je trochu v rozporu s dalším příslibem, že Petr Pavel chc…