Muž, který řídí cestu Trumpa do Bílého domu: Namyšlený a arogantní narcis. Ale...

12.08.2016 10:22

Dostat republikánského kandidáta Donalda Trumpa do Bílého domu má za úkol Paul Manafort. Muž, který již ve Washingtonu lobboval za africké diktátory či v Kyjevě radil Viktoru Janukovyčovi. Píše o něm server iDnes.cz.

Muž, který řídí cestu Trumpa do Bílého domu: Namyšlený a arogantní narcis. Ale...
Foto: repro youtube.com
Popisek: Donald Trump, republikánský kandidát na prezidenta USA
reklama

„Vyhraje,“ je přesvědčen o Trumpově úspěchu sedmašedesátiletý lobbista. „Pokud to nepoděláme – a tím myslím i sebe, tak vyhraje,“ řekl také listu The Huffington Post s tím, že to není těžký závod. Strategii má také jasnou: Nechat Trumpa být Trumpem. „Donalda Trumpa nezměníte. Jeho nemůžete řídit,“ dodal lobbista.

Ve volební kampani je Manafort již od března, velmi rychle odstavil tehdejšího manažera kampaně Coreyho Lewandowského. Pro něj tato role však není nic neobvyklého. Během své čtyřicetileté kariéry totiž již řídil několik republikánských konventů v Americe, pracoval ale i pro diktátory, autokraty a oligarchy celého světa. Ti byli klienty jeho lobbistické firmy Black, Manafort, Stone and Kelly, kterou založil v roce 1980.

Původní text ZDE.

Pracoval tak například pro konžského diktátora Josepha-Désiré Mobutua, který mu měl zaplatit za vylepšení image milion dolarů. Lobboval také za vůdce angolského hnutí UNITA Jonase Savimbiho. Toto hnutí stálo mimo jiné za únosem Čechoslováků v roce 1977. Práce pro Savimbiho, kdy mu Manafort vyšlapal cestičku v USA, podle historiků prodloužila občanskou válku v Angole hned o několik let.

Na prezidentské kampani spolupracoval Manafort také již vícekrát – v roce 1976 pro Geralda Forda, ta však skončila neúspěšně. O několik let později pak byl i v týmu Ronalda Reagana. 

Prsty měl i v Evropě – ve Francii se podle serveru iDnes.cz zapletl do takzvané Aféry Karáčí, jež se točila kolem ilegálních provizí z prodeje ponorek Pákistánu. V roce 2005 pak pracoval pro jednoho z nejbohatších mužů světa na Ukrajině, Rinata Achmetova. Byl i stratégem, jenž pomohl Viktoru Janukovyčovi. Naučil jej vystupování před kamerami i řečnit v ukrajinštině. A dovedl jej tak k volebním úspěchům. Když Janukovyč po majdanských protestech prchl ze země, Manafort zůstal a Stranu regionů přetavil v Opoziční blok. 

Kolegové Manaforta vnímají jako namyšleného, arogantního, egoistického narcistu. Je však také proslulý detailním přístupem k řešení problémů.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Politickým neziskovkám už ani korunu! Padla výzva premiérovi. A je zde otevřený dopis

14:35 Politickým neziskovkám už ani korunu! Padla výzva premiérovi. A je zde otevřený dopis

Publicista Alexandr Vojta se obrátil na vládu Andreje Babiše (ANO) a navrhl jí, kde najít peníze na …