Muž podezřelý z útoku v Berlíně byl zastřelen v Miláně

23. 12. 2016 10:36

Muž, který byl podezřelý z teroristického útoku v Berlíně, byl podle informací agentury Reuters zastřelen během přestřelky v italském Milánu.

Muž podezřelý z útoku v Berlíně byl zastřelen v Miláně
Foto: Archiv
Popisek: Italská vlajka
reklama

Pravděpodobný pachatel teroristického útoku na předvánočním trhu v Berlíně Anis Amri byl podle informací agentury Reuters zastřelen v Miláně. Stalo se tak v brzkých ranních hodinách. Informaci podle všeho potvrdily i německé úřady. Bližší informace však německé úřady neposkytly.

Celý článek naleznete zde

Informací je prozatím opravdu málo. Ve stejnou chvíli, kdy přišla informace o zastřelení Amriho v Itálii, se chystala velká policejní akce v Dánsku. Další varianta byla, že se Amri skrýval v Berlíně, což by ukazovalo na to, že nešlo o „osamělého vlka“, ale že se mu mohlo dostat podpory od dalších radikálů. Německé úřady pracovaly i s tezí, že byl Amri při teroristickém útoku vážně zraněn v obličeji a snažil se najít pomoc v nejbližším okolí.

V tuto chvíli je však vysoce pravděpodobné, že Amri skutečně zemřel po přestřelce s bezpečnostními orgány v severoitalském Milánu. Česká televize s odvoláním na další zahraniční zdroje dodává, že Amri přijel do Itálie vlakem z Francie.

Český ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) uvítal, že byl pravděpodobný atentátník zastřelen, ale kladl si otázku, jak je možné, že se Amri dostal relativně snadno z Německa do Francie a následně do Itálie. „Podle informací, které mám, ho zastavila v Itálii běžná hlídka, která zaregistrovala člověka, který odpovídal popisu,“ konstatoval člen české vlády. Nechce prý říkat, zda německé úřady selhaly při hledání Amriho. „To si musí vyhodnotit německé úřady,“ zaznělo z úst ministra Chovance.

Česká republika podle člena vlády dlouhodobě poukazovala na to, že je třeba uprchlíky důkladněji kontrolovat, protože na migrační trase byly nalezeny mobilní telefony se záběry z války v Sýrii a nebylo jisté, zda je nepořídili např. bojovníci Islámského státu, kteří se cestou raději zbavili usvědčujících důkazů. Česká republika v tuto chvíli nemá důvod rušit přijatá bezpečnostní opatření v této zemi.

„Spolková vláda je v kontaktu s Itálií. My v tuto chvíli nemáme žádné potvrzení z Itálie, ale naši úředníci jsou v kontaktu s italskými úředníky,“ zaznělo na následné tiskové konferenci německého ministerstva vnitra. Jinak ale příliš mnoho informací nepadlo. V obecné rovině bylo pouze řečeno, že bezpečnostní opatření byla v souvislosti s berlínským útokem významně posílena. „Rozumím vašemu zájmu, ale v tuto chvíli nebudeme poskytovat bližší informace, protože je to součástí vyšetřování,“ zaznělo před novináři. Německé ministerstvo vnitra především poděkovalo italským úřadům za součinnost, ale to bylo v podstatě všechno. Německé ministerstvo nechtělo potvrdit ani informace, zda se Amri nějakou dobu po útoku skrýval v Berlíně.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: pas
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Včera jsem byl v restauraci. Vedle Piráti, další stůl okamurovci, socani, černoprd*lníci... A v rohu sám Babiš. Štěpánek zveřejnil ohromující FOTO

12:35 Včera jsem byl v restauraci. Vedle Piráti, další stůl okamurovci, socani, černoprd*lníci... A v rohu sám Babiš. Štěpánek zveřejnil ohromující FOTO

Hudebník a člen Trikolóry Petr Štěpánek se pracovně vypravil do prostor Poslanecké sněmovny, aby s h…