Může se to obrátit proti uprchlíkům i proti vládě... Lekce z komunikace s občany od rekordmana vládních mluvčích

14.05.2022 12:20 | Komentář

EVROPAN LIBOR ROUČEK „Vláda se musí věnovat problémům lidí. Vysvětlovat, jak jim chce pomoci a jak chce problémy řešit.“ Nejdůležitější úkol pro současný český kabinet definuje zřetelně bývalý místopředseda Evropského parlamentu Libor Rouček. A jako držitel rekordu v kategorii tiskový mluvčí vlády přidává další dobře míněná doporučení.

Může se to obrátit proti uprchlíkům i proti vládě... Lekce z komunikace s občany od rekordmana vládních mluvčích
Foto: Daniela Černá
Popisek: Kniha Můj a náš příběh Libora Roučka

Anketa

Souhlasíte s trvalým umístěním vojsk jiných členských států NATO na území ČR?

4%
94%
hlasovalo: 39064 lidí

Česko se chystá na předsednictví EU. Prioritou bude krize na Ukrajině. „Máme situaci, která postihuje i nás, a to je válka na Ukrajině, která bude mít bezpečnostní a energetické dopady. Jsou to výzvy, které čekají jak na české předsednictví, tak na celou Evropu,“ předesílá bývalý místopředseda Evropského parlamentu Libor Rouček.

„Vláda se přípravám věnuje. Konkrétně ministr Bek pracuje na tom, aby si vytvořil co nejvíce kontaktů. Jen nikdo neví, co bude zítra, za týden, za čtrnáct dní, jak se bude vyvíjet válka na Ukrajině a jaké budou její dopady včetně energetických,“ dodává.

Další výzvou, jak pro české předsednictví, tak pro celou Evropu je uprchlická krize. „Jen v České republice máme přes tři sta tisíc ukrajinských uprchlíků, v Polsku jsou přes dva miliony. Teď jsem byl v Belgii a i tam je přes třicet tisíc uprchlíků,“ popisuje. Uprchlická krize bude jedním z důležitých témat. S přerozdělováním sice nikdo nesouhlasí, nutné bude ale podělit se o finanční náklady.    

„Doposud je postup Česka obdivuhodný. Přijali jsme přes 300 tisíc uprchlíků. První dny a týdny byla pomoc organizována ze strany měst a obcí, kdy se tisíce dobrovolníků zapojovaly do zajištění ubytování. To je něco, na co můžeme být i na další dlouhé roky hrdi. V přepočtu na počet obyvatel máme počty vedle Polska nejvyšší. V Německu dodnes mají asi 400 nebo 450 tisíc uprchlíků, ale Německo má 82 milionu obyvatel,“ popisuje Rouček. „Problémy se objevují, ale jsou od toho, aby se řešily. Je důležité, že asi 40 tisíc Ukrajinek se v ČR zapojilo do práce. Částečně se o sebe postarají samy, a je to i přínos pro Českou republiku,“ dodává.

Problémy Rouček připouští. V posledních dnech se mluví o ukrajinských Romech s maďarským občanstvím. „Máme Visegrádskou čtyřku. Mnozí obdivují Viktora Orbána. Je potřeba se obrátit na něj. Když jim dal maďarské občanství, ať se o ně postará. I o tom by měla být jakási solidarita v rámci Visegrádské čtyřky,“ prohlásil Rouček.

Rouček: Upozorňuji od samého začátku, že…

V některých regionech, zvlášť na severu Moravy, už lidé otevřeně poukazují na problémy a nesouhlasí s postupem pomoci a nerovnými podmínkami. „Zklamání a frustraci lidí chápu. Sám jsem z Kladenska; na Kladně byly problémy v menší míře, než má celý Ostravsko-karvinský revír. Chápu jejich pocity ze ztráty práce a perspektivy. Do určité míry se cítí uprchlickou vlnou ohroženi a znevýhodnění,“ analyzuje Rouček.

„Od samého počátku se proto snažím apelovat na vládu, aby pomáhala nejen uprchlíkům, což je potřeba, ale aby nezapomínala na české lidi. Lidé pak mají špatný pocit, když hledají ubytování a nemohou sehnat – a Ukrajinci ubytováni jsou... Vláda zdráhavě přemýšlí, jak dát lidem přídavek na děti, rodiny čekají na příspěvek 5000 korun – a Ukrajinci dostanou peníze okamžitě. V tom je něco špatně. Upozorňuji od prvního dne na to, že tohle se může obrátit jak proti uprchlíkům, tak proti vládě. Je na vládě, aby vyšla obavám a určitému strachu lidí vstříc a aby něco s tím začala dělat. Jinak se nálada bude horšit. Politicky se to promítne do volebních preferencí a posílí to populistické a extremistické strany,“ upozorňuje Rouček.

A také podotýká: „Vláda se pocitům a náladám lidí musí věnovat – pokud nechce, aby se zhoršovala sociální situace a aby vznikly sociální výbuchy.“    

Uspořádání summitu. Zveme Zelenského

Česká republika by při svém předsednictví v Radě Evropské unie chtěla uspořádat summit, kterého by se zúčastnil i ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. V rozhovoru pro ČTK to řekl ministr pro evropské záležitosti Mikuláš Bek.

„Na Ukrajinu jezdí nejrůznější předsedové vlád i poslanci evropských států. Ukrajinští ministři jezdí do Spojených států. Česká republika má geografickou polohu ve střední Evropě, máme zájem na tom situaci řešit. I to je důležité – využít naše předsednictví EU, uspořádat summit a věnovat se celému východnímu sousedství. Máme nedořešený problém na Balkáně a vstup zemí do Evropské unie. Dává smysl uspořádat summit nebo vrcholnou schůzku, která se bude zabývat těmito otázkami,“ míní Bek.

Summitem dle něj můžeme, byť malou měrou, pomoci řešit situaci jak na Ukrajině, tak celý rusko-ukrajinský konflikt.

Čteme s Roučkem: Mluvčím vlády...

Libor Rouček popsal svůj život a kariéru v knize Můj a náš příběh, k níž se na stránkách ParlamentníchListů.cz pravidelně vracíme. V kapitole 27 hovoří o tom, jak pracoval v pozici mluvčího vlády. I dnes na ono období rád vzpomíná.

„Práce to byla neskutečně náročná. Ještě neexistovaly sociální sítě. Používaly se mobilní telefony. Každý novinář měl mé telefonní číslo. Musel jsem být na telefonu 24 hodin denně. Bylo to náročné, ale práce mě neskutečně bavila. Bylo to pokračování mého snu a důvodu, proč jsem odešel z tehdejšího Československa a přispěl k pádu komunismu a budování demokracie. Když se podívám na vládní historii vládních mluvčích, byl jsem nejdéle sloužícím mluvčím. I to svědčí o tom, že člověk musí být psychicky i fyzicky odolný. Rekord už mi možná zůstane,“ směje se.

Vzpomenul i na Miloše Zemana v roli premiéra. „Z osmdesáti procent, co vláda udělala, bylo pro Českou republiku dobré. Vstoupili jsme do NATO, připravili zemi na vstup do Evropské unie. To byly tisíce norem. Když se podíváte na hospodářské výsledky. Pamatuji se na noční zasedání, kdy se zachraňovala spořitelna. Banky byly předlužené a kolabovaly. Česká republika začala hospodářsky za této vlády silně růst a lidé poprvé od roku 1989 začali pociťovat, že jde stát dopředu a lidé dostávají více peněz,“ popisuje.

Podle Roučka vláda Václava Klause skončila naprostým finančním krachem. „To všechno musela Zemanova vláda dávat do pořádku. Jistě, byly chyby, ale osmdesát procent bylo neoddiskutovatelně dobré pro vývoj naší země. Do smrti budu rád, že jsem k tomu malým dílem přispěl. I když stále máte novináře a kritiky, kteří tohle zpochybňují. Jen, když se jich zeptáte, jaká byla alternativa? Nikdo neodpoví,“ říká Rouček. „A jestli někdo mluví o korupci? Česká korupce opravdu nezačala opoziční smlouvou. Začala tehdy, když se nerozlišovalo mezi čistými a špinavými penězi, Když se privatizovalo, tak se zhasnulo. Dodnes je v České republice korupce jedním z problémů, ale z toho nelze vinit ČSSD,“ dodává.

A jestli ho napadá tisková zpráva, kterou by měla teď vláda vydat? „Je to věc spíš politická než záležitost mluvčího vlády. Vláda se ale musí věnovat problémům lidí. Vysvětlovat, jak jim chce pomoci a jak chce problémy řešit. Tohle je v současné době nejdůležitější úkol pro vládu a také pro jejího mluvčího. Lidé tápou, máme krizi, ceny rostou. Jedním z úkolů je vysvětlovat, co se děje, jaké dopady to bude na lidi a jak jim chce pomáhat. Jak říkala Markéta Adamová Pekarová – že vláda tu není od toho, aby lidem pomáhala? Ne. V každé zemi tohle lidé od vlády očekávají,“ uzavírá dnešní vydání „Evropana“ Libor Rouček.

Listujeme v knize Můj a náš příběh Libora Roučka. Foto: Daniela Černá

Věnování z knihy Můj a náš příběh Libora Roučka. Foto: Daniela Černá

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Daniela Černá

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Proč se nemůžete domluvit????????????????

Pane poslanče, ANO nevolím, jsem volič SPD, ale Vás osobně uznávám a vím, že jste pro lidi udělal mnoho dobrého. Vysvětlete mi prosím, proč se nemůžete domluvit na účinné spolupráci s SPD? Je to tím, že SPD je jednoznačně na straně národa a slušných lidí, zatím co ANO to hraje na všechny strany? Neb...Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„To smrdí. Pořádně.“ Milan Knížák zaslechl, jak se o válce na Ukrajině baví malé děti

21:45 „To smrdí. Pořádně.“ Milan Knížák zaslechl, jak se o válce na Ukrajině baví malé děti

Komunistická éra zpátky v novém kabátě? K umělci Milanu Knížákovi se dostaly alarmující informace o …