Můžeme být zase uranová velmoc? Toto k tomu řekl ministr Brabec

03.02.2016 19:35

Ministr pro životní prostředí Richard Brabec (ANO) promluvil ve středečním Interview ČT24. Vysvětloval, jak to v České republice bude s těžbou zlata či uranu. Vzácného žlutého kovu máme v zemi asi tak 400 tun. V jednu chvíli ministr neskrýval zklamání a šok. To když mluvil o průšvihu, který má na krku firma ČEZ se svými jadernými elektrárnami.

Můžeme být zase uranová velmoc? Toto k tomu řekl ministr Brabec
Foto: ANO
Popisek: Ministr životního prostředí Richard Brabec

Pokud  jde o českou surovinovou politiku, tato vláda odmítá například byť jen připustit průzkum a natož pak těžbu, pokud jde o zlato. „To je v České republice přibližně těžitelných 400 tun. A pro nás všechny je nepřijatelná především těžba loužením,“ řekl jasně člen vlády. Pokud by snad nějaká budoucí vláda řekla, že o těžbu zlata stojí, bude to snad těžba hlubinná. „Já doufám, že zlato zůstane ukryto jako bohatství české země po další desítky let,“ doplnil host.

Pár slov padlo také k těžbě uranu. V tuto chvíli je jeho další těžba neekonomická a opět platí, že možná těžba kolem roku 2025 bude jen hlubinná. Pokud na ni vůbec dojde. „Česká republika by se mohla dostat do pozice, kdy by tuto strategickou surovinu mohla potřebovat, ale já doufám, že k tomu nedojde,“ zaznělo z úst ministra.

Mgr. Richard Brabec

  • ANO 2011
  • Ministr životního prostředí v demisi
  • 1. místopředseda vlády

Stranou pozornosti ministra nezůstala ani otázka prolamování limitů těžby uhlí. Ministr by byl pro to, aby se těžba na dole ČSA už nikdy nerozšiřovala, takže Litvínov či Horní Jiřetín zůstanou nedotčené. Vláda ale nechala otevřenou možnost opětovného posouzení tohoto problému okolo roku 2020. Musíme vzít v potaz i to, že Česká republika vyváží elektřinu. „A je nesmysl hlasovat pro to, abychom si těžili naše národní bohatství, pokud bychom z něj vyráběli elektřinu, kterou vyvážíme,“ konstatoval ministr. Hovořil o uhlí z dolu ČSA. Pokud jde o důl Bílina, tamní uhlí by mělo jít do tepelných elektráren, ale Brabec doufá, že nebude třeba ani tohoto uhlí. V této souvislosti si pochvaloval, že se podařilo dospět alespoň k nějakému kompromisu s těžaři. Zvýší se poplatky, které majitelé dolů odvádějí státu. Podle ministra mohli majitelé těžařských firem odvádět státu více, ale je třeba zohlednit také obavy odborů o pracovní místa horníků.

Brabec zmínil i spor Úřadu pro jadernou bezpečnost a společnost ČEZ. „Pro mě to bylo velké zklamání, překvapení a nebojím se říci, že i šok. Je to velmi špatný signál a já doufám, že bude mít dopady i odpovědnost v podobě personálních změn a současně se změní systém objednávání služeb,“ vyjádřil své přání ministr.

Nakonec  se vyjadřoval i ke kontrolám paliv, která lidé přihazují do kotlů. Diváky nikoli poprvé uklidňoval, že možnost domácí kontroly je až ta poslední. Občan navíc bude mít možnost bránit se. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Apolena Rychlíková, Respekt, Jan Čulík, Jindřich Šídlo, Český rozhlas a další odsoudili Štěpána Kotrbu. Ale Pražský hrad...

13:51 Apolena Rychlíková, Respekt, Jan Čulík, Jindřich Šídlo, Český rozhlas a další odsoudili Štěpána Kotrbu. Ale Pražský hrad...

Kolem analytika Štěpána Kotrby je stále živo. Kauza, ve které měl údajně na sjezdu ČSSD napadnout sv…