Můžete otevřít, ale dovnitř nikdo nesmí. S advokátem o nařízeních, která by nevymysleli ani Kocourkovští

27.04.2021 19:34 | Komentář

Advokát a člen hnutí Trikolóra Zdeněk Koudelka uspěl se svojí žalobou u Nejvyššího správního soudu, který zrušil některá nařízení Ministerstva zdravotnictví. Tato omezení se týkala především zákazu maloobchodního prodeje, ale vztahovala se i na provoz lanovek či na konání svateb a pohřbů. „Pandemický zákon jasně říká, že Ministerstvo zdravotnictví může pro některé oblasti stanovit konkrétní omezení a podmínky. Nemůže je však zakázat,“ sdělil pro ParlamentníListy.cz Jindřich Rajchl, právník a expert hnutí Trikolóra na otázky spravedlnosti.

Můžete otevřít, ale dovnitř nikdo nesmí. S advokátem o nařízeních, která by nevymysleli ani Kocourkovští
Foto: Archiv JR
Popisek: Advokát Jindřich Rajchl, odborný garant hnutí Trikolóra pro právo a spravedlnost

Jenže ministerstvo zákazy vydalo a soud dne 22. 4. konstatoval, že tak učinilo v rozporu se zákonem, a ve svém rozhodnutí stanovil pro ministerstvo čtyřdenní lhůtu pro odstranění uvedených pochybení. „Patrně se domníval, že pan ministr Arenberger bude rozsudek soudu respektovat a další opatření vydá tak, aby byla v souladu s omezeními stanovenými pandemickým zákonem. S ohledem na dosavadní počínání vlády to však byla domněnka poněkud naivní,“ soudí Rajchl.
 
 
Ministr zdravotnictví tedy po předchozím schválení vlády vydal hned v pátek 23. 4. nové opatření. V něm maloobchodní prodej omezil tak, že zakázal přítomnost veřejnosti v prodejnách. Takže prodávat můžete, ale nemáte komu, protože k vám nikdo nesmí přijít.
 
„Jsem přesvědčen, že ani sám pan ministr nemůže ani na vteřinu věřit tomu, že se jedná o omezení, a nikoliv o zákaz. To by totiž musel být slabomyslný. Předpokládám, že každému, kdo má vyšší IQ než houpací kůň, je naprosto jasné, že se jedná o čistý a jasný zákaz. Teď už jen očekávám, kdy omezí taxislužbu tak, že taxikáři mohou jezdit, ale nesmějí nikoho vozit a letecké společnosti mohou dál létat, ale bez pasažérů. Je tak zcela nabíledni, že pan ministr ukázal Nejvyššímu správnímu soudu vztyčený prostředníček a na dálku mu vzkázal, že si to stejně udělá po svém,“ uvedl Rajchl.
 

Anketa

Chcete předčasné volby do sněmovny?

6%
94%
hlasovalo: 14803 lidí
 
Proto Zdeněk Koudelka ještě téhož dne stihl opět doručit na Nejvyšší správní soud další žalobu, která napadá protiprávnost tohoto nového opatření a domáhá se jeho zrušení. 
 
„A já pevně doufám, že se páni soudci v Brně tentokrát už konečně zdravě, ale pořádně naštvou a ve stylu ‚když ty na nás s bambitkou, tak my na tebe s kulometem‘ vydají ve velmi krátké době nový rozsudek, kde to té nesvéprávné loutce, která se nějakým omylem ocitla v křesle Ministerstva zdravotnictví, spočítají se vším všudy,“ doufá Rajchl.
 
 
Podle něj je nutné, aby soud rozhodl takto:
 
1. Soud stanovil jasné omezující podmínky pro vydání nového usnesení, které vláda ani Ministerstvo zdravotnictví nerespektovaly
2. Lhůta stanovená v předchozím rozhodnutí tak marně uplynula
3. Soud ruší opatření vydané Ministerstvem zdravotnictví dne 23. 4. 2021 s okamžitou účinností
4. Nad rámec výše uvedeného soud konstatuje, že jakékoliv opatření, jež bude vydáno vládou či Ministerstvem zahraničí po dni účinnosti tohoto rozhodnutí a jež bude jakýmkoliv způsobem na základě jakékoliv právní formulace stanovovat zákaz jakékoliv činnosti, jejíž zákaz  pandemický zákon neumožňuje, bude bez dalšího dokazování jako nezákonné rušit
5. V případě vydání dalších opatření formulačně obcházejících nemožnost zákazu určitých specifických činností bude stát plně odpovídat za škodu tímto nezákonným opatřením způsobenou
 

Anketa

Byl prezident Zeman k moderátorce Primy Tománkové hrubý?

7%
90%
hlasovalo: 21651 lidí
Jedině tímto způsobem je podle Rajchla možné zajistit, aby resort zdravotnictví začal zákon alespoň částečně respektovat a vydal opatření, jež bude upravovat podmínky pro otevření maloobchodů, a nikoliv je znovu zakazovat. Pokud totiž soud jasně vysloví závěr umožňující postiženým obchodníkům a poskytovatelům služeb vymáhat po státu škodu za každý den nezákonného plnění, pak se prý teprve může něco pohnout.
 
Soud ve svém předchozím rozhodnutí také vytkl, že opatření bylo vydáno bez předchozího souhlasu vlády, což rovněž způsobuje nezákonnost již zrušeného opatření. Tuto chybu již vláda u nově vydaného opatření nezopakovala a ještě před jeho vydáním Ministerstvem zdravotnictví jej schválila. A to je podle Rajchla strašně dobře.
 
„Jak totiž pan docent Koudelka správně poznamenal, náhradu škody, která byla postiženým živnostníkům a podnikatelům nezákonným opatřením způsobena, sice musí primárně hradit stát, nicméně ten ji pak následně může v plné výši požadovat na osobách, které toto opatření vydaly. A tento regresní nárok není omezen 4,5násobkem měsíčního platu. Ministři ale nejsou zaměstnanci, a tudíž za škody odpovídají v plné výši.
 
 
Pokud tak Trikolóře, Svobodným a Soukromníkům dají voliči v říjnu dostatečně silný mandát, nasadíme pana docenta i na náhradu vzniklé škody vůči těmto konkrétním osobám. Myslím, že by to mohl být docela zábavný proces. Jak už pan docent ukázal, umí být se svými žalobami poměrně dost rychlý a efektivní,“ věří Rajchl.
 
„Garant je tu od toho, aby něco garantoval, tedy zaručil. A já, jakožto garant pro právo a spravedlnost v Trikolóře, mohu zaručit, že pokud budeme mít možnost spolu se svobodnými a Soukromníky po říjnových volbách tyhle křivdy napravit, tak to prostě uděláme. Je už jen na vás, jestli nám k tomu dáte příležitost,“ uzavírá ve svém textu Jindřich Rajchl.
 
 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Barbora Richterová

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Jebáj*m, kluci!“ Schillerová se vypravila do bašty socdem, na vlastní poslance kašlala. Babišovo hnutí sklízí výsměch

20:45 „Jebáj*m, kluci!“ Schillerová se vypravila do bašty socdem, na vlastní poslance kašlala. Babišovo hnutí sklízí výsměch

Je paradoxní, že se o tom redakce dozvěděla od zástupce ODS v Pardubicích. Řeč je o mediálně nezajím…