My jsme Brusel, burcoval Jiří Pospíšil delegáty. Ti zaraženě koukali do země, Kalousek se chytal za hlavu

26.11.2017 11:16

Na předsedu TOP 09 kandidoval vedle europoslance Jiřího Pospíšila, který v posledním měsíci objel s žádostí o podporu regiony, člen regionálního výboru strany v Prostějově Pavel Němec, čtyřiačtyřicetiletý radní a podnikatel z Plumlova. O nástupci Miroslava Kalouska rozhodli delegáti sněmu TOP 09 v pražském Hotelu Don Giovanni. Do sobotního večera byl Pospíšil jediným kandidátem na nejvyšší stranický post.

My jsme Brusel, burcoval Jiří Pospíšil delegáty. Ti zaraženě koukali do země, Kalousek se chytal za hlavu
Foto: TOP 09
Popisek: Jiří Pospíšil
reklama

Anketa

Babiš mluví o předčasných volbách v říjnu 2018, souběžně s komunálními. Za předpokladu, že neuspěje 1. ani 2. pokus o sestavení vlády. Jste v takovém případě pro?

97%
3%
hlasovalo: 15440 lidí

Němec se do volby přihlásil přes svou prostějovskou organizaci, delegátům sdělil, že jeho zájem kandidovat odmítla olomoucká krajská organizace TOP 09, přičemž by se nemělo stávat, aby byli zájemci zašlapáváni. „Zachránce je zde. V posledních dvou měsících slýchám, že není, kdo by se postavil Jiřímu Pospíšilovi jako protikandidát,“ vysvětlil Němec svoje pohnutky k účasti ve volbě.

Přihlásil se k stylu politiky, jaký vede Kalousek, a uvedl, že právě díky končícímu předsedovi se TOP 09 nakonec do Sněmovny těsně dostala. Současně ale kritizoval předvolební kampaň TOP 09. Zaměření na kritiku šéfa hnutí ANO Andreje Babiše a prezidenta Miloše Zemana podle něj voliči neocenili.

„Nejsem někdo, kdo odjel do Bruselu a nezajímá se o české politické dění,“ řekl Pospíšil v kandidátském projevu. S žádostí o podporu vystoupil jako první. Jeho působení v Bruselu prý může být i užitečné, protože ukáže TOP 09 jako skutečně proevropskou. „My musíme zbourat bariéru mezi námi a Bruselem. My jsme Brusel, my patříme k jádru této rodiny demokratických států,“ kázal delegátům.

Uvedl, že volební debakl musí TOP 09 vzít jako šanci k dalšímu vzestupu. Je podle něj třeba každodenní práce pro to, aby strana své výsledky zlepšila. Jeho cílem je úspěch v komunálních volbách příští rok. Europoslanec, který vstoupil do TOP 09 teprve před měsícem, poděkoval spolustraníkům, že mu dali šanci v politice působit v posledních letech, kdy v TOP 09 působil jako nestraník.

„Budu-li zvolen, jsem připraven jezdit po České republice, podpořit a pomoct každému z vás, kdo bude kandidovat,“ slíbil Pospíšil místním politikům TOP 09 v sále. Jeho slova ale přílišný ohlas neměla, občas se ozval vlažný potlesk; když se potřeboval napít, bylo v sále naprosté ticho. Někteří diváci u televize si povšimli, že Miroslav Kalousek se při jeho projevu chytal za hlavu.