My lžeme o vládě? Nora Fridrichová vrací úder

27.07.2021 9:11 | Ze sítí

ČT má menší problém. Jedna věta totiž Radu pro rozhlasové a televizní vysílání zatahala za uši: „Vláda dovedla Českou republiku k nejhorším číslům světa v covidové krizi.“ Podle Rady neměl pořad toto tvrzení dostatečně dokázané. „Rádi doložíme,“ říká Nora Fridrichová, která má pořad na starosti. Ale ona a další mediálně známé tváře mají zato, že se jedná o účelové a politicky motivované zjištění. Padlo jméno jednoho radního.

My lžeme o vládě? Nora Fridrichová vrací úder
Foto: repro ČT, tan
Popisek: Nora Fridrichová

Anketa

Roman Janoušek se přibelhal do vězení. Myslíte, že je na tom zdravotně opravdu tak zle?

hlasovalo: 17919 lidí
Jak jsme již informovali, Rada pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) zahájila přestupkové řízení s Českou televizí kvůli pořadu 168 hodin. V něm zaznělo, že vláda dovedla Českou republiku k nejhorším číslům světa v covidové krizi. Rada má za to, že toto tvrzení „nebylo ve zpracování tématu věcně a argumentačně doloženo“ a divák tak nemusel dostat objektivní a vyvážené informace o dané věci.

Na toto řízení vzápětí reagoval spolek Milion chvilek pro demokracii, kterému se rozhodnutí RRTV nelíbí.

A o dva dny později reagovala samotná Nora Fridrichová. „Je to tedy stokrát popsané, ale rádi doložíme,“ odpovídá na závěry RRTV.

A v komentářích také nepanovala s rozhodnutím spokojenost. Komentátor HN Petr Honzejk osočil radního Vadima Petrova, že má „alternativní fakta“. „Tak to je pravděpodobnost hraničící s jistotou,“ mínila moderátorka 168 hodin.

Ozval se také reportér ČT Jiří Hynek. „Hlavně už je asi správné politické složení rady,“ naznačoval motivaci radních a Fridrichová přitakala, že „výkon tomu odpovídá“.

„Argumentujte jednoduše zněním ústavního zákona o nouzovém stavu a rozhodnutím Sněmovny o zmocnění vlády, daty a počtem prodloužení NS, a případně pár grafy a nálezem NKU. Je to pro vás s výhodou dost mizerný pokus RRTV,“ doporučoval bývalý poslanec Ivan Gabal.

Hrozil se také proevropský aktivista Tomáš Peszyński, a to dokonce dvakrát. „Trestání za kritiku vlády? V demokratické zemi? Opravdu?“ měl jasno v motivaci RRTV a ještě dodal: „Kde jsou ochránci svobody slova, když je člověk potřebuje?“

A senátor David Smoljak, známý svou obranou ČT, říká, že i správní orgán, tedy RRTV, může být zapojen do volebního boje. „Stačí, když do něj navolíte ‚správné‘ lidi…“ naznačuje senátor, ovšem narozdíl od Honzejka nejmenuje.

Nicméně, argumentační vidle do logiky podporovatelů 168 hodin hodil konzultant Jan Vorlíček, kterého zajímalo, jak lze dokázat, že k výsledkům ČR dovedla právě vláda. „Stále se jedná o nemoc, a její šíření hodně závisí na disciplíně každého z nás. Možná to je pocitově každému jasné, ale přímý důkaz neexistuje. Existuje jen důkaz, že naše čísla byla nejhorší,“ upozorňuje Vorlíček.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: kas

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nevytiskli jim 2 miliony kusů novin proti Babišovi. A teď přišel řev

11:35 Nevytiskli jim 2 miliony kusů novin proti Babišovi. A teď přišel řev

Šéfredaktor serveru Forum24.cz Pavel Šafr chtěl před volbami rozeslat lidem miliony výtisků svých no…