My musíme napravovat zvěrstva po Kalouskovi. Tak se Babišův Faltýnek hádal o rozpočet

10.06.2014 22:56

Poslanecká sněmovna na svém dnešním zasedání projednávala několik návrhů zákonů, které by v případě schválení ovlivnily příjmovou i výdajovou stránku státního rozpočtu. Konsenzus mezi vládní koalicí a opozicí však nelze očekávat. V pořadu Hyde Park ČT to potvrdila debata mezi Jaroslavem Faltýnkem z ANO a Zbyňkem Stanjurou za ODS.

My musíme napravovat zvěrstva po Kalouskovi. Tak se Babišův Faltýnek hádal o rozpočet
Foto: Ladislav Carda
Popisek: Tito poslanci budou zřejmě hlasovat pro vydání

Vládní koalice má v plánu od příštího roku zvednout daň na tabákové výrobky. Chtěla by do praxe převést plošným navýšením spotřební daně o několik procent. Pro kuřáky by to znamenalo zdražení krabičky cigaret zhruba o 3 až 4 koruny. Stanjura vládnímu návrhu zákona oponuje. Opozice by si představovala zvýšení spotřební daně nikoliv o stejné procento, ale o stejný obnos peněz. A důvod? „Procentuální zvýšení podpoří dovozce na úkor domácích výrobců. Opatření rovněž postihne malé prodejce, nadnárodních korporací se nedotkne,“ argumentuje. Navíc prý vláda nevybere na daních tolik, kolik si předsevzala.    

Podle Faltýnka chce vláda použít část příjmů ze zvýšené daně tabákových výrobků ke zvyšování důchodů. Od ledna by se penze měly navýšit cca o 205 korun. „Minulá vláda valorizovala důchody pouze o třetinu inflace. My chceme inflaci pokrýt úplně,“ vysvětluje Faltýnek. „Navíc máme v programu, že napravíme zvěrstva Kalouska,“ trefil se do bývalého ministra financí.        

Stanjura oponoval tím, že vládní návrh stejně nevytrhne trn z paty sociálně nejslabším důchodcům. Proto chce ODS přijít s pozměňovacím návrhem, podle kterého by v příštím roce dostali všichni důchodci přidáno stejně. To znamená, že by došlo k nárůstu o stejnou částku, nikoliv procentuálně.

A poslanci se neshodli ani v problematice zelené nafty. Vláda podle Faltýnka navrhuje vrátit zemědělcům 40 % ze spotřební daně zelené nafty. Opozici považuje systém za příliš komplikovaný, špatně kontrolovatelný a finančně náročný. Stanjura navíc argumentoval tím, že v loňském roce systém využívalo pouze 58 % zemědělských podniků.

Foltýnek kontroval tím, že sice systém využilo cca 50 % subjektů, ale „na 80 % výměry zemědělské půdy hospodaří velké firmy, které systém využívají.“ Nicméně přiznal, že malé firmy o vrácení spotřební daně moc nežádají. Příčinou je velká administrativní zátěž, na jejíž zvládnutí nemají kapacity.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: luš

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Studená sprcha pro Kmentu. Kniha o Babišovi už nezajímá. Líp se prodává i první díl klavírní školy

6:16 Studená sprcha pro Kmentu. Kniha o Babišovi už nezajímá. Líp se prodává i první díl klavírní školy

Babišovo Palermo mapuje politický život Andreje Babiše v letech 2014 až 2021. Přináší souhrn skutečn…