My nejsme náckové. Ale bojíme se muslimů, říkali prý ti, co kráčeli s Vandasem

29.06.2015 10:24

Složení první velké demonstrace proti přijímání uprchlíků, která proběhla před časem v Brně, překvapilo tím, že v ní vedle neonacistů pochodovali lidé, kteří jindy pravicový extremismus odmítají, píše dnešní Mladá fronta Dnes. Snažila se proto zjistit, co tyto lidi do protestního průvodu přivedlo.

My nejsme náckové. Ale bojíme se muslimů, říkali prý ti, co kráčeli s Vandasem
Foto: repro youtube, tan
Popisek: Upchlíci v Itálii

„Nechci, aby moje děti vyrůstaly v zemi, kde budeme mít stejný strach jako Francouzi, co se zase stane za útok. Vadí mi, že Evropa pořád přešlapuje a neví, jak se k problému s utečenci postavit, já bych byl i pro obnovení hraničních kontrol,“ vysvětlil svou účast na demonstraci třiapadesátiletý Brňan Jan Nohejl. Ten je prý typickým zástupcem skupiny, která na demonstrace normálně nechodí. Pan Nohejl se v tomto případě zúčastnil první demonstrace od pádu totality.

To, že přitom pochoduje po ulici vedle lidí, kteří mají skinheadské a ultras oblečení nebo výšivky s číslem 88, což je šifrovaný pozdrav Heil Hitler, mu prý nevadí.

Nikdy bych se nestal členem DSSS. Ale oni aspoň něco dělají

Demonstrace se zúčastnil i muž středních let, který v minulosti pracoval mimo jiné i v Egyptě a má vysokoškolské vzdělání technického směru. Slovům o tom, že v Evropě může fungovat multikulturalismus, nevěří. „Nikdy bych se nestal členem Dělnické strany sociální spravedlnosti nebo jiného pravicového spolku, ale pochopte, oni alespoň něco dělají a varují před tím, jak se může Evropa proměnit,“ vysvětlil listu zmíněný Brňan, proč se kontroverzní demonstrace zúčastnil.

Na akci proti uprchlíkům přišla i rodačka z Brna Jana Simonová, která už třicet let žije u našich západních sousedů v Cáchách. „V Německu je černo. Němčinu neslyšíte, nevidíte člověka světlé kůže. Já se toho bojím. Braňte se, nedopusťte, aby islám ovládl vaši zem. Ať vás klidně označí svět za rasisty nebo nacisty, to je jedno,“ uvedla Simonová.

List si také všímá, jací lidé naopak uprchlíky vítají. Prý to jsou většinou mladí studenti, umělci, volnomyšlenkáři a alternativci. Ti se zúčastnili v Brně protidemonstrace.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vam

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Po konci Lipovské zbývá ještě jeden terč, Duka. Šarapatka nabíjí kanón

17:28 Po konci Lipovské zbývá ještě jeden terč, Duka. Šarapatka nabíjí kanón

Někdejší člen Rady ČT Zdeněk Šarapatka zajásal nad koncem ekonomky Hany Lipovské v tomto tělese. Pos…