Mýlil jsem se. Udělali jsme dobře, hájí člen rady ČNB Janáček devizové intervence. Zemana zná 40 let, ale...

27.08.2014 7:18

Člen bankovní rady a šéf výzkumu České národní banky Kamil Janáček patřil mezi největší kritiky loňské devizové intervence ČNB a řízeného oslabení české koruny. Po deseti měsících obrátil a v rozhovoru pro Hospodářské noviny rozhodnutí České národní banky hájí.

Mýlil jsem se. Udělali jsme dobře, hájí člen rady ČNB Janáček devizové intervence. Zemana zná 40 let, ale...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Nominální hodnota bankovky 1000 Kč patří mezi nejvíce padělané
reklama

„S postupujícím časem se ukazuje, že tento krok ČNB spolupřispěl k oživení české ekonomiky,“ vystavil Janáček kladné hodnocení intervenci ČNB. Nejdůležitějším přínosem bylo podle ekonomického experta to, že růst exportu vedl k oživení investic firem a hlavně nastartování spotřeby domácností. „A nespadli jsme na delší dobu do deflace,“ pochvaloval si.

Česká národní banka chce držet kurz české koruny na úrovni dvacet sedm či dvacet osm korun za euro do roku 2016. Poté by prý měla koruna zase posilovat. Janáček odhaduje toto tempo ročně na dvě až čtyři procenta. Strategie ohledně ukončení intervence se prý nicméně v bankovní radě ještě projednávají, přičemž existují různé scénáře. „Exit musí být připraven a komunikován tak, aby si lidé řekli, ČNB to takhle oznámila a splnila to,“ myslí si ekonomický expert.

Prezident Miloš Zeman devizové intervence ČNB nedávno zkritizoval, když obvinil bankovní radu, že záměrně oslabila korunu, aby oddálila přijetí eura a zachovala si tak svoje pravomoce. Janáček, který se prý se Zemanem zná přes čtyřicet let, jeho výroky komentovat odmítl. „Já musím být jako představitel ČNB velice obezřetný při komentování ústavních činitelů. Já tohle komentovat nebudu. My si to můžeme říct sami. Navíc – řekl to po setkání s odboráři,“ opatrně reagoval na prezidentova slova.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: luš
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Odporní lidé z TOP 09. Svinstvo. Protektorát hákového kříže. Historii nelze přepsat, vzkazuje dokumentarista starostovi Kolářovi

11:45 Odporní lidé z TOP 09. Svinstvo. Protektorát hákového kříže. Historii nelze přepsat, vzkazuje dokumentarista starostovi Kolářovi

„Odporní lidi, podlost a svinstvo,“ bouchly saze režisérovi Davidu Martínkovi poté, co zjistil, že v…