Mylné předvolební modely ČT a ČRo: Silné podhodnocení levice a regionálních stran

14.10.2012 21:34

Česká televize i Český rozhlas v předvolebních modelech nadhodnocovaly vládní strany. Naopak podhodnocovaly komunisty, lidovce a silné regionální strany. Vyplývá to z porovnání předvolebních modelů ČT a ČRo se skutečnými výsledky krajských voleb.

Mylné předvolební modely ČT a ČRo: Silné podhodnocení levice a regionálních stran
Foto: ČSÚ
Popisek: Mapka výsledků krajských a senátních voleb 2012

Na svém blogu tyto výsledky srovnává spoluzakladatel webového projektu a stejnojmenného občanského sdružení KohoVolit.eu Michal Škop. Podle něj byla největší odchylka skoro 14 procent, když ČRo odhadl pro Starosty pro Liberecký kraj 8,5 procent, ale dostali přes 22 procent hlasů.

Nadhodnocení vládních stran

Česká televize nadhodnotila stranu TOP09 v průměru o tři procenta, Český rozhlas ještě o procento více. U ODS to bylo v průměru o čtyři procenta, u ČRo to bylo dokonce o šest a půl procenta při skutečném souhrnném zisku 12,3 procent. Jinými slovy výsledek nadhodnotila jeden a půl krát.

Podhodnocení opozice

U sociálních demokratů se rozhlas v průměru trefoval, televize trochu hůř, ale celkově žádná větší jednostranná odchylka. U komunistů se ale média opět mýlila. ČT je sice podhodnotila o procento a půl, ale ČRo v průměru o šest procent při skutečném výsledku 20,4 procent hlasů. Lidovce a její koalice televize podhodnotila v průměru o pět procent. Rozhlas o čtyři.

Neuvedené strany

Spektakulární odchylky jsou podle autora porovnání mezi modely obou médií a výsledky voleb v Libereckém kraji. Pro vítěze Starosty pro Liberecký kraj a Změnu pro Liberecký kraj odhadovaly média mezi 7 procenty a 14 procenty méně. Rozhlas odhadl pro Změnu LK jen třetinu výsledku. Zajímavostí je, že rádio lídra ani nepozvalo na předvolební debatu. Podobně je na tom strana PRO!kraj. Nebyla uvedena v modelu a dostala osm procent hlasů.

„Pokud vezmeme v úvahu, že první průzkumy jsou z období před měsícem a půl (ale poslední před týdnem), ty odchylky jsou příliš velké a příliš systematické,“ píše Škop na blogu Aktuálně.cz.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jno

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Exšéf ČSSD Paroubek má co říct k hromadnému odchodu z kandidátky na jihu Moravy. Je to silné

20:20 Exšéf ČSSD Paroubek má co říct k hromadnému odchodu z kandidátky na jihu Moravy. Je to silné

Bývalý premiér Jiří Paroubek schvaluje zásah vedení ČSSD do kandidátky v Jihomoravském kraji, kam by…