Mynář by nenakládal s tajnými informacemi svědomitě, uvedl NBÚ

17.03.2021 8:05

Dlouho nebylo jasné, proč hradní kancléř Vratislav Mynář nedostal od Národního bezpečnostního úřadu bezpečnostní prověrku na přísně tajné. Teď se ukázalo, že se úřad obával toho, jak by Mynář mohl s utajovanými informacemi nakládat. A co na to říká sám Mynář? Nahlédněte.

Mynář by nenakládal s tajnými informacemi svědomitě, uvedl NBÚ
Foto: Hana Brožková
Popisek: Hradní kancléř Vratislav Mynář

Hradní kancléř Vratislav Mynář pracuje na Hradě pro prezidenta Miloše Zemana již osmý rok bez prověrky. U Národního bezpečnostního úřadu si sice žádal o prověrku pro přístup k vysoce citlivým dokumentům s označením přísně tajné, ale úřad Mynářovi prověrku neudělil. NBÚ sice nemusí vysvětlovat, proč tak neučinil, ale novináři serveru Seznam zprávy.cz přece jen něco málo zjistili. Vycházeli z dokumentů, které se dostaly k soudu poté, co na počátku roku 2016 Mynář rozhodnutí NBÚ napadl.

Anketa

Bojíte se vakcíny AstraZeneca?

82%
18%
hlasovalo: 13385 lidí

Píše se v nich, že Mynář nedokázal vysvětlit některé své podezřelé obchodní transakce a opakovaně u něj bylo možné pozorovat nedůvěryhodné chování, takže u něj nebylo možné vyloučit, že někdy povýší své vlastní zájmy nad zájmy státu a s utajovanými informacemi naloží nežádoucím způsobem.

„Nemá v osobě účastníka řízení dostatečnou záruku, že by s utajovanými informacemi nakládal odpovědně a svědomitě, nedopustil se jejich zneužití ve vlastní prospěch a dodržoval veškeré zákonem stanovené povinnosti,“ shrnul NBÚ v rozhodnutí,

Mynář teď tvrdí, že už mu zbývají jen 2 roky z celkových deseti v úřadu kancléře, takže už nemá sebemenší důvod žádat o prověrku znovu.

„Disponuji přesně takovým přístupem k utajovaným informacím, jaký pro výkon své funkce potřebuji, a překvapuje mě, proč dva roky před koncem mé funkce bych měl něco takové dělat,“ poznamenal Mynář. Odpověď pak doplnil vlastním dotazem, proč se redakce o tuto věc zajímá, a přidal dovětek: „Vypadá to, že nechystáte nic slušného.“

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Z USA Pavlu Fischerovi a dalším: Nord Stream 2? Celé jinak

9:51 Z USA Pavlu Fischerovi a dalším: Nord Stream 2? Celé jinak

Plynovod Nord Stream 2, vedoucí pod baltským mořem mezi Ruskem a Německem, stále mnohým nedává spát.…