Mynář promluvil: Na Kuberu naopak tlačili ti zastánci Tchaj-wanu

30.04.2020 22:15

Sněmovní zahraniční výbor ve čtvrtek kritizoval hradního kancléře Vratislava Mynáře, že zamlčuje důležité informace týkající se dopisu čínské ambasády pro bývalého předsedu Senátu Jaroslava Kuberu (ODS) a ze strany Pražského hradu byl vyvíjen tlak na Kuberu, aby nejezdil na Tchaj-wan. Mynář ve své reakci tato nařčení odmítl s tím, že celou věc otevřeně vysvětlil, píší Lidovky.cz.

Mynář promluvil: Na Kuberu naopak tlačili ti zastánci Tchaj-wanu
Foto: Repro Youtube
Popisek: Kancléř prezidenta Vratislav Mynář
reklama

„Žádné informace nezamlčuji, zcela otevřeně jsem celou věc veřejně vysvětlil. Co musím zdůraznit, k žádnému nepřijatelnému tlaku na Jaroslava Kuberu nedošlo,“ uvedl Mynář a doplnil, že se ve věci konala otevřená diskuse o rizicích cesty na Tchaj-wan „se zřetelem k faktu, že ČR, stejně jako celá EU nebo USA, uznává politiku jedné Číny“.

„Je to srovnatelné, jako kdyby vysoký ústavní činitel navzdory české zahraniční politice a politice EU uznal samostatnost Katalánska. Španělsko by logicky protestovalo,“ myslí si.

Za kauzou prý spatřuje vnitrostátní boj politiků, kteří mají za cíl extremizovat vztahy s Čínou a poškodit ekonomické zájmy Česka.

Na dotaz, zda on či někdo jiný z Pražského hradu požádal čínskou ambasádu, aby poskytla své stanovisko k cestě Kubery, odpověděl, že kancelář prezidenta „písemnou informaci obdržela od velvyslanectví“. „Je to pohled ČLR na věc, stejně tak USA podobnou formou vyslovily výhrady k digitální dani. Je logické se seznámit s postojem dotčeného státu a pak je možné kvalifikovaně reagovat,“ poznamenal kancléř.

Nechtěl se vyjadřovat ke slovům manželky zesnulého předsedy Senátu, podle které její manžel kvůli plánované cestě na Tchaj-wan pociťoval velký tlak, a těsně před smrtí se proto změnil. „Pro paní Kuberovou je odchod manžela bolestná ztráta, nechci proto její pocity komentovat,“ uvedl. Odmítl, že by on nebo prezident Miloš Zeman měli odpovědnost za úmrtí Kubery. Poznamenal, že Kubera byl pod tlakem, aby na Tchaj-wan odjel.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nab
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ruský pohled na kauzu Koněv: I u nás víme, že s památníky to může být složité. Ale plánovat kvůli tomu vraždu tří starostů?

19:51 Ruský pohled na kauzu Koněv: I u nás víme, že s památníky to může být složité. Ale plánovat kvůli tomu vraždu tří starostů?

Agent s ricinem. Podle českých médií to je čtyřiatřicetiletý ředitel Ruského střediska vědy a kultur…