NATO: Neprovokujeme válku s Ruskem. Ale...

23.05.2016 10:38

„Posílení východní hranice Severoatlantické aliance je odpovědí na nové výzvy, které před ní stojí, včetně agresivní politiky Ruské federace,“ prohlásil při rozhovoru v polském rádiu generální tajemník NATO Jens Stoltenberg. Rovněž prohlásil, že na nadcházejícím summitu NATO ve Varšavě, který se uskuteční mezi 8. a 9. červencem, budou přijata klíčová rozhodnutí. Česko podle ministra obrany Martina Stropnického vyšle do východních států NATO asi stovku vojáků.

NATO: Neprovokujeme válku s Ruskem. Ale...
Foto: www.nato.int
Popisek: Vojáci NATO

Generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg připomněl, že rozhodnutí o posílení vojenské účasti ve východních státech NATO už bylo přijato. Na summitu má být již jen potvrzeno. Má se jednat o „mezinárodní síly“, jejichž cílem bude „vyslat signál, že útok na jednoho člena znamená útok na celou Alianci“.

„Některé členské státy, například Veliká Británie, Spojené státy a Německo, již potvrdily, že budou mezi těmi zeměmi, které vojenskou pomoc poskytnou. Spojené státy na operaci již navíc uvolnily potřebné prostředky,“ uvedl v rozhovoru Stoltenberg.

„Toto je jen jedním z elementů naší obranné strategie,“ uvedl generální tajemník Aliance. Rovněž podotkl, že se posílení východní části Aliance v žádném případě nerovná pokusům o vyprovokování vojenského konfliktu.

Nové vojenské mezinárodní síly budou mít za úkol spolupracovat s vojenskými silami těch zemí, ve kterých se budou nacházet, v tomto případě se bude tedy jednat o Polsko a pobaltské státy.

Stoltenberg již dříve prohlásil, že červencový summit NATO bude v mnohých ohledech přelomový. „NATO přijme klíčová rozhodnutí v otázce přizpůsobení se nové situaci v bezpečnostním sektoru,“ prohlásil.

Účast na formování nových sil na východní hranici Aliance nevyloučila ani Česká republika. Ministr obrany Martin Stropnický již dříve prohlásil, že by Česko mohlo na východ vyslat asi stovku vojáků. To ministr řekl v neděli v pořadu České televize Otázky Václava Moravce.

K situaci se vyjádřil i předseda Vojenské výboru NATO Petr Pavel, který v neděli v ČT prohlásil, že vojenská přítomnost na východě Aliance nemá za cíl Rusko vojensky ohrozit. Formace malých jednotek, které dají dohromady asi jednu brigádu, pro Rusko prý nepředstavuje žádnou vojenskou hrozbu. Má to však ukázat jednotu aliančních partnerů, uvedl Pavel.

„Je-li širší plán NATO, nevidím důvod, proč bychom měli stát stranou,“ uvedl v debatě europoslanec ODS Jan Zahradil. Zmínil také, že věří v to, že vojenská přítomnost bude působit jako zadržovací faktor proti Rusku a nevyústí v růst napětí. Zájmem Česka a českých politiků by podle něj mělo být držet Rusko co nejdále od českých hranic, a to za použití všech politických prostředků.

Ing. Jan Zahradil

  • ODS
  • Řekněme NE evropské federaci!
  • europoslanec

Vilnius, Riga, Tallinn a Varšava usilují o trvalou přítomnost jednotek NATO v regionu. Aliance se totiž až doposud omezovala pouze na rotaci sil. Stropnický uvedl, že jistý stupeň ohrožení vedle Pobaltí a Polska cítí i Bulharsko a Rumunsko. „Je tam řada narušení vzdušného prostoru a výsostných vod,“ řekl.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: fib

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Expert OSN přišel do ČT vyhubovat Čechům, že nepodepsali dohodu o migraci. „Nelegální migrace“ se prý neříká.  A pak řekl něco, co bylo moc i na Takáče

21:05 Expert OSN přišel do ČT vyhubovat Čechům, že nepodepsali dohodu o migraci. „Nelegální migrace“ se prý neříká. A pak řekl něco, co bylo moc i na Takáče

Členské země OSN dnes formálně přijaly globální pakt o migraci. Ne však všechny. Třeba Česko u toho …