"Nyní ta mise musí začít skutečně fungovat plnohodnotně, uvidíme, jaké přinese výsledky, a pak se můžeme začít bavit o nějakých nových aktivitách v jejím rámci," řekl Šedivý novinářům po dnešním semináři o euroatlantické bezpečnosti. O případném rozšíření aktivit se podle něj na půdě aliance nemluví. "Ne, zatím ne," odpověděl na dotaz.
Protipašerácká mise NATO podle slov Šedivého spočívá ve sdílení informací s tureckými a řeckými pobřežními autoritami a výměny informací s Frontexem. "My tam nemáme za úkol kohokoli zastavovat nebo vracet," zdůraznil. Poznamenal, že pokud lodě NATO zachytí nějaké plavidlo s uprchlíky, pak je vrátí do Turecka.
Šedivý očekává, že debata o efektivitě tohoto postupu by mohla být jedním z témat summitu NATO, který se koná na začátku července ve Varšavě. "V době summitu bude ta mise mít za sebou pět měsíců a bude na stole legitimní otázka nakolik to zapojení NATO přispělo k vyřešení problému," uvedl. Připustil také, že očekávání od této mise jsou poměrně vysoká.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: spa