NERV a koalice dnes projednají zrušení daně z nabytí nemovitosti

17.04.2020 6:50

Národní ekonomická rada vlády (NERV) a koaliční rada vlády dnes projednají návrh ministerstva financí na zrušení čtyřprocentní daně z nabytí nemovitých věcí a s tím související zrušení daňových odpočtů u nových hypoték. NERV by měl také projednat návrh MF, aby si firmy a podnikatelé mohli uplatnit zpětně daňovou ztrátu.

NERV a koalice dnes projednají zrušení daně z nabytí nemovitosti
Foto: Hans Štembera
Popisek: Alena Schillerová.

Novelu zákona o dani z příjmu, která obsahuje umoření daňové ztráty, v úterý bez výsledu projednala vláda. MF to představilo jako jedno z opatření v souvislosti s šířením koronaviru. Odborníci upozornili, že toto opatření nelze vnímat jako okamžitou pomoc firmám. Nárok na pomoc vznikne totiž po vyměření ztráty za rok 2020, tedy až v roce 2021.

Zrušené daně MF odůvodnilo snahou zlepšit dostupnost bydlení ve vlastním pro mladé lidi, kterým v okamžiku po nákupu domu či bytu zbude více peněz v hotovosti. Spolu s tím MF chce také prodloužit tzv. časový test pro příjmy z prodeje nemovitých věcí neurčených k vlastnímu bydlení z pěti na 15 let. Podle úřadu by to mělo omezí prostor pro spekulanty na realitním trhu a dále podpoří pořizování vlastního bydlení.

Kvůli zrušení daně z nabytí nemovitých věcí by státní rozpočet podle MF přišel po zbývající část letošního roku o 10,6 miliardy korun a v následujících letech o 13,8 miliardy korun. Zrušení odpočtů by naopak mělo podle MF na veřejné rozpočty pozitivní dopad.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

Budete jen automat na podpisy?

Nebo jak jinak si vysvětlit, že podepisujete zákony, se kterými máte zároveň problém, a který hodnotíte jako protiústavní? Myslel jsem, že by člověk měl schvalovat věci - i v osobním životě, s kterými souhlasí

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

139 procent přirážka. Tesco i další. „Nabonzováno“ vše

14:14 139 procent přirážka. Tesco i další. „Nabonzováno“ vše

Až milion ovocných stromů, většina jabloní. Tolik prý padne za oběť dle Agrární komory ČR kvůli poli…