Na Blažka letí ústavní stížnost. Podal ji advokát Torubarova

17.07.2013 7:32

Bývalý ministr Pavel Blažek (ODS) vydal podnikatele Alexeje Torubarova Rusku v rozporu s mezinárodními úmluvami. Alespoň podle advokáta ruského byznysmena, který na Blažka poslal stížnost k Ústavnímu soudu.

Na Blažka letí ústavní stížnost. Podal ji advokát Torubarova
Foto: Hans Štembera
Popisek: Pavel Blažek
reklama

Stížnost odeslal Torubarovův obhájce Milan Hulín v pondělí. "Byla podána proto, aby Ústavní soud vyslovil, že došlo k porušení základního lidského práva, to znamená, že došlo k vydání, aniž by bylo ukončeno azylové řízení," řekl serveru iDnes.cz Hulík.

"Chceme, aby se taková věc už nestala u jiných čekatelů na azyl v České republice," dodává.

Podnikatel žádal o azyl

Torubarov byl ve své vlasti obviněn z vydírání důstojníka tajné služby a podvodů, sám naopak tvrdil, že vydírán je on. Podnikatel proto v Česku žádal o politický azyl, ale ministr Blažek jej vydal ruské straně, ještě než o jeho žádosti příslušné úřady stihly rozhodnout.

V den odletu se také několik českých ministrů pokusilo letadlo s Torubarovem na palubě zastavit ze všech sil. Na Miroslava Kalouska (TOP 09) kvůli tomu dokonce podal trestní oznámení Jiří Vyvadil. Ten tvrdí, že bývalý ministr financí spáchal trestný čin obecného ohrožení, když před letadlo nechal postavit cisternu ve snaze zabránit odletu.

Tehdejší ministr spravedlnosti Blažek už dříve odmítl, že by jeho postup byl v rozporu se zákonem.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: adr
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Havlíček se neudržel: Když byl ministrem financí Kalousek, v čase krize řídil státní kasu tak, že se z toho stát vzpamatovával deset let

12:45 Havlíček se neudržel: Když byl ministrem financí Kalousek, v čase krize řídil státní kasu tak, že se z toho stát vzpamatovával deset let

Moderátorka Terezie Tománková přivítala v nedělní Partii televize Prima ministryni financí Alenu Sch…