Na Hradě vypukla válka, uvádí noviny

19. 3. 2014 7:03

MF Dnes popisuje „bitvu na Hradě“, která se prý rozběhla mezi muži prezidenta Zemana. Klíčovou postavou je Martin Nejedlý, podnikatel a první místopředseda SPOZ. Muž, který je v prezidentské kanceláři veden pouze jako „externí poradce“, ve skutečnosti jezdí s prezidentem na zahraniční cesty a na Hradě užívá prominentní kancelář.

Na Hradě vypukla válka, uvádí noviny
Foto: Hans Štembera
Popisek: Martin Nejedlý se zdraví s Jaromírem Duškem
reklama

Anketa

Co si myslíte o prezidentu Zemanovi? (Hlasování od 16.5.2014)

hlasovalo: 14899 lidí

Tři místnosti bezprostředně související s Masarykovou knihovnou, s nádherným výhledem na Prahu, má podle deníku využívat právě Nejedlý a jeho sekretariát. O atraktivitě jeho pracoviště svědčí, že jej prezidentův poradce zdědil po Petru Hájkovi, za dob Václava Klause šéfovi tiskového odboru Hradu.

Nejedlý tvrdí, že kancelář je určena pro externí poradce a on se o ní s nimi dělí. Na dveřích však má být uvedeno „Martin Nejedlý, poradce prezidenta“ a podle zaměstnanců Hradu kancelář využívá výhradně bývalý volejbalista. Občas v ní kromě něj úřadoval pouze Pavel Galuška, Nejedlého obchodní partner, kterého Hrad začal jako poradce oficiálně uvádět až v posledních týdnech.

Další výhodou Nejedlého kanceláře je blízkost prostor prezidenta Zemana. V tomto směru však poradce nemůže být spokojen. Ještě blíže než on, doslova vedle prezidenta, totiž sídlí šéf hradního protokolu Jindřich Forejt. S ním Nejedlý bojuje o pozici nejvlivnějšího prezidentova rádce již od chvíle, kdy Zeman přišel na Hrad. Zatím má prý k Zemanovi blíže Forejt, a to nejen z hlediska fyzické vzdálenosti, což údajně Nejedlému velmi vadí.

Ze všech nejhůře tak na tom je muž, který by oficiálně měl v prezidentském sekretariátu hrát prim - kancléř Vratislav Mynář. Ten má kancelář ze všech nejdál a v poslední době se prý o něm stále častěji mluví jako o „muži přes palubu“. Údajně ještě v době, kdy byl vyvíjen tlak na jeho odstoupení kvůli chybějící bezpečnostní prověrce, měl podporu Nejedlého, která byla rozhodujícím faktorem, jenž jej prozatím na Hradě udržel. Nyní se však podle deníku Nejedlý od svého dlouholetého spojence odvrátil.   

Kancléř navíc rozhodně nenachází zastání u šéfa protokolu, se kterým se téměř otevřeně nesnášejí již od Mynářova příchodu na Hrad. Po jedné ze vzájemných hádek se údajně Forejt odmítl účastnit cesty po Karlovarském kraji.

Vliv Nejedlého na prezidenta však prý navzdory aktuální mírné převaze vrchního protokolisty rozhodně není zanedbatelný. Jeho nepřízeň prý aktuálně ohrožuje například pozici šéfa bezpečnostního odboru Jana Fulíka. Ten je podle prezidentského poradce příliš velký sólista. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: jav
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„U některých hostů má člověk pocit, že je tam mají přišroubované k židli a jen je vozí před kameru.“ Vážný střet názorů Jakla a Jelínka nad objektivností ČT

16:18 „U některých hostů má člověk pocit, že je tam mají přišroubované k židli a jen je vozí před kameru.“ Vážný střet názorů Jakla a Jelínka nad objektivností ČT

Nadržuje Česká televize některým politickým stranám? Ovlivňují ji politici? Má vyvážené zpravodajstv…